Lednové tipy z Violy: Verše Jiřího Stránského v podání Jana Potměšila a oblíbené inscenace s Hanou Maciuchovou, Jiřím Lábusem a

Legendární pražská scéna, Divadlo Viola, s novým rokem zve na nová i léty a setrvalým diváckým zájmem ověřená představení. Večer 12. ledna bude ve Viole patřit Sváteční Shakespearově poště - básnickým dialogům o lásce, smrti a pomíjivosti času. Hana Maciuchová přednese výběr ze Sonetů Williama Shakespeara a autor překladu Martin Hilský poodhalí tajemství Sonetů. Průvodcem pozoruhodným představením, po kterém následuje beseda a autogramiáda knih Sonetů, je Miloš Horanský.

 

V pondělí 22. ledna ve 20:00 se na jevišti Violy Jiří Lábus začte do textů Jiřího Kyliána. Unikátní literárně-baletní kompozice Kylián: Narozen v cizině s podtitulem Povídky a filmové miniatury aneb Každý z nás je věčným emigrantem představuje proslulého tanečníka a choreografa Jiřího Kyliána coby autora povídek. Kyliánova slova v osobité interpretaci Jiřího Lábuse doplňují filmové miniatury, které Jiří Kylián natočil výhradně pro tuto příležitost a ve kterých sám vystupuje.

Jiří Stránský je znamenitý vypravěč, prozaik, scenárista a pro mnohé možná překvapivě také básník. Svou dlouho utajovanou básnickou sbírku Za plotem ve Viole představí 23. ledna společně s Janem Potměšilem. Na klavír je doprovodí Emil Viklický. Sbírku Za plotem Jiří Stránský napsal v 50. letech ve vězeňských táborech, především Bytízi, poprvé vyšla knižně až v roce 1999. A jak napsal v doslovu Miloš Vacík, Stránského verše jsou především „hlubinnou výpovědí zraňovaného srdce, hlasem nezmařitelného lidství, vyznáním trvalé naděje a víry člověka, který přes všechna příkoří a utrpení je naplněn láskou k životu a nezatrpklým pocitem bratrství se všemi slušnými lidmi."

Legendární Žena z Korinta bude ve Viole k vidění 26. ledna od 20:00. Slavný apokryf Oldřicha Daňka o tajemné návštěvnici v pracovně řeckého dramatika byl nejprve uveden na obrazovkách České televize. Na jeviště Divadla Viola vstoupila Žena z Korinta premiérou v červnu 2013. Kdo je vlastně ta žena a proč jí tak záleží na tom, aby nová Euripidova hra měla jinou zápletku? Vyhraje umělecká inspirace nebo lákavá finanční nabídka? Vtipné dialogy, příběh skoro až detektivní a k tomu mistrovské herecké výkony Hany Maciuchové (Lyké), Jaromíra Meduny (Eurípides) a Johanny Tesařové (Hébé).

Více informací na www.divadloviola.cz

 

Divadlo Viola

Viola se na divadelní mapě Prahy těší výlučnému postavení. Někdy bývá trefně označována jako nejmenší velké divadlo v Praze. Nikdy neměla stálý herecký soubor, ale vždy zde vystupovaly velké herecké hvězdy. Útulný prostor nevelkého sálu přímo v centru metropole, na Národní třídě, je už 55. sezonu dějištěm intimních setkávání diváků s uměním. Od roku 1963, kdy se v tehdejší Poetické vinárně Viola konalo první představení, repertoár staví na myšlenkové, autorské, inscenační kvalitě a na výtečných hudebních a hereckých výkonech, které jsou pro diváky zdrojem intenzivních zážitků. Dramaturgický záběr sahá od scénických čtení přes komorní dramata až po rozverné kabarety. Soboty patří rodinám s dětmi - především pohádkovým představením. V předsálí divadla návštěvníci najdou každý měsíc novou výstavu.

Jedinečná atmosféra do Violy přitahuje nejen diváky, ale také velké osobnosti uměleckého světa. K legendám, které se sem rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris Rösner či Eliška Balzerová. V současné době na jevišti Divadla Viola excelují Bára Hrzánová, Taťjana Medvecká, David Prachař, Luděk Munzar, Marek Eben, Tereza Kostková, Petr Kostka, Josef Somr, Tatiana Vilhelmová a další, včetně členů nejmladší herecké generace, jako jsou Berenika Kohoutová nebo Bára Poláková.

 

Kontakty

  

Divadlo Viola

www.divadloviola.cz

Národní 7, Praha 1

 

 

Publikováno 22. 12. 2017 v rubrice Divadlo