Přípitek aneb Cihla – Kabaretní kurs pravidel noblesního života pro začátečníky i pokročilé s Jiřím Langmajerem ve Viole

Mimořádná příležitost prožít „dálkový, korespondenční rychlo-kurz dandysmu" pod vedením Jiřího Langmajera a Hanuše Bora se nabízí v Divadle Viola v centru Prahy 27. ledna a 2. února. Představení Přípitek aneb Cihla vzniklo v loňském roce přímo pro Violu, coby originální dárek k padesátinám Jiřího Langmajera a stále se těší pozornosti a zájmu diváků. Vždyť kdo by se nechtěl na chvíli povznést nad obyčejné starosti všedního dne a uvěřit, že život nemusí být obnošená, ale naopak skvěle padnoucí vesta!? 

Záminkou hry se stal, jak řekl její autor a režisér Tomáš Vondrovic, „dandy" a „dandismus". Zamračený Baudelaire a smějící se Wilde, romantický lord Byron a rokokový Watteau - to a dandyové? Co vlastně tyhle rozdílné povahy spojuje? A kdo to vůbec je - ten „dandy"? Rozhodně víc než jen móda: je to postoj - postoj k životu. O tom všem nevážně i vážně vyprávějí a v písničkách Emila Viklického zpívají Jiří Langmajer a Hanuš Bor. A proč je v podtitulu překvapivě právě slovo „cihla"? To se divák dozví hned v úvodu večera...

„Přípitek aneb Cihla, dárek k mým padesátinám - to je velmi zvláštní představení, docela jiné, než všechno, co jsem ve Viole zatím zkoušel.  Je to hra, kabaret, je to procházka elegancí, šarmem a životním stylem. Kdo dnes ví, co je to dandysmus a co z něj v nás ještě zůstalo?! Přijďte snít a pojďte se s námi pobavit u sklenky vína.  A zapomeňte, že by dandy byl jenom svět mužů.  Své si v něm samozřejmě najdou i ženy," pozval diváky Jiří Langmajer.

 

Divadlo Viola

Viola se na divadelní mapě Prahy těší výlučnému postavení. Útulný prostor nevelkého sálu přímo v centru metropole, na Národní třídě, je už 53. sezonu dějištěm intimních setkávání diváků s uměním. Od roku 1963, kdy se v tehdejší Poetické vinárně Viola konalo první představení, repertoár staví na myšlenkové, autorské, inscenační kvalitě a na výtečných hudebních a hereckých výkonech, které jsou pro diváky zdrojem intenzivních zážitků. Dramaturgický záběr sahá od scénických čtení přes komorní dramata až po rozverné kabarety. Soboty patří rodinám s dětmi - především pohádkovým představením. V předsálí divadla návštěvníci najdou každý měsíc novou výstavu.

Jedinečná atmosféra do Violy přitahuje nejen diváky, ale také velké osobnosti uměleckého světa. K legendám, které se sem rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Högr, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris Rösner či Eliška Balzerová. V současné době na jevišti Divadla Viola excelují Bára Hrzánová, Taťjana Medvecká, David Prachař, Luděk Munzar, Marek Eben, Tereza Kostková, Petr Kostka, Josef Somr, Tatiana Vilhelmová a další, včetně členů nejmladší herecké generace, jako jsou Berenika Kohoutová nebo Bára Poláková.

 

Ředitelem Violy je v současné době Robert Tamchyna. Post převzal v červnu 2016, jak sám říká, s úctou ke svým předchůdcům: Jiřímu Ostermannovi, Vladimíru Justlovi a Miluši Viklické.

Publikováno 12. 01. 2017 v rubrice Divadlo