Divadlo pod Palmovkou nebrzdí ani v závěru sezony. Na konci dubna uvádí Večer tříkrálový v režii Ivana Krejčího

Do konce letošní divadelní sezony zbývají již jen dva měsíce, ale Divadlo pod Palmovkou stále PLNOU PAROU připravuje jednu premiéru za druhou, tak jak svým divákům slibovalo ve své „PP otvírací kampani" v září loňského roku. 

 

 

Ve dnech 29. a 30. dubna se konají premiéry nové inscenace Večer tříkrálový, ve které se představí poprvé v Divadle pod Palmovkou jako hostující režisér Ivan Krejčí.

 

Ten inscenoval Večer tříkrálový již před dvaceti lety v Uherském Hradišti. V Divadle pod Palmovkou se rozhodl Shakespearovu hru nastudovat v překladu Martina Hilského spolu se scénografem Milanem Davidem a kostýmní výtvarnicí Martou Roszkopfovou, se kterými společně vytvořil více jak dvacet inscenací v Komorní scéně Aréna v Ostravě, kde je od roku 2005 uměleckým šéfem.

 

Večer tříkrálový viděl Ivan Krejčí podle svých slov inscenovaný „...snad pokaždé jako bezuzdnou komedii. Mně se naopak vždycky zdálo, že je nasycený smutkem. Má v sobě dvojlomnost. A já miluju tyhle dvojlomné žánry, které jsou zároveň smutné a zároveň je v nich i sranda. Večer tříkrálový nedovolí sklouznout k takovému tomu hloupému humoru, kdy se jen kopeme do zadku, nabízí humor, který něco vypovídá o světě."

 

V inscenaci se divákům představí většina hereckého souboru Divadla pod Palmovkou. Vedle Ivany Wojtylové, Radka Valenty, Terezy Dočkalové, Jana Teplého, Ivana Jiříka, Zuzany Slavíkové, Ondřeje Veselého, Tomáše Dianišky, Ondřeje Volejníka a Stanislava Šárského to bude také Vilém Udatný a v roli Šaška Jan Kačer.

 

Večer tříkrálový je druhou z cyklu shakespearovských inscenací, který v říjnu 2014 zahájil Michal Lang svou inscenací Othello v hlavních rolích s Ondřejem Veselým, Janem Teplým (širší nominace na Cenu Thálie za herecký výkon v roli Jaga) a Angelikou Sbouli.

 

Už 13. května se v Divadle pod Palmovkou uskuteční také obnovená premiéra inscenace Lorcovy Krvavé svatby, která byla první režií Michala Langa poté, co se stal ředitelem Divadla pod Palmovkou. Vzhledem k tomu, že soubor divadla byl nucený kvůli situaci po povodních z června 2013 zkoušet v improvizovaných podmínkách, uskutečnila se premiéra inscenace 25. října 2013 v Městském divadle v Děčíně, pražská premiéra pak v Divadle v Dlouhé o den později. Inscenace se vzhledem k podmínkám musela do značné míry přizpůsobit situaci, kdy nemělo divadlo k dispozici stálý prostor pro její uvádění. Nyní, v obnovené premiéře, uvidí diváci Krvavou svatbu v nové podobě, která bude ušita přímo na míru rekonstruovanému Divadlu pod Palmovkou a jeho hereckému souboru, který v uplynulých třech letech prošel řadou obměn.

 

Do třetice čeká ještě divadlo do konce sezony první ročník mezinárodního divadelního festivalu Palm Off Fest, který se bude konat od 23. května do 6. června pod záštitou ministra kultury Mgr. Daniela Hermana, radního hl. města Prahy Jana Wolfa a velvyslance Slovenské republiky Petera Weisse.

 

Publikováno 29. 04. 2016 v rubrice Divadlo