Festivaly

  • Na portálu s dokumenty je možné zdarma vidět Reného nebo Ivetku a horu

    Od 21. do 26. října budou na dokumentárním filmovém portálu www.docalliancefilms.com zdarma k vidění filmy oceněné na Mezinárodním filmovém festivalu dokumentárních filmů Jihlava. A to dokument Ivetka a hora režiséra Víta Janečka,…
    více
  • Festival se představil v Praze

    Dne 13. října ve 13 hodin v pražském kině Evalad proběhla tisková konference 13. MFDF Jihlava 2009. Největší festival autorského dokumentu ve střední a východní Evropě letos nabídne přes 190 snímků, rozčleněných do 13 filmových sekcí, a bohatý doprovodný program s dílnami, divadlem, autorským čtením či hudebními vystoupeními pozoruhodných kapel z České republiky a Slovenska. Vedle tradičních součástí festivalu byly na konferenci představeny i horké novinky letošního ročníku. Podzimní Jihlavu čeká celá řada filmových premiér. Vedle nového Michaela Moora O kapitalismu s láskou, nebo portrétu Diega Maradony v podání Emira Kusturici nabídne např. snímek podle kontroverzního bestselleru novinářky a aktivistky Naomi Kleinové Doktrína šoku v režii známého Michaela Winterbottoma. Přivítá také zajímavé hosty. Hlavním hostem festivalu bude dánský dokumentarista a formální provokatér Jorgen Leth. A slavnostní zahájení festivalu…
    více
  • Pokušitel Jørgen Leth a jeho „pět jihlavských překážek“

    Jeden z nejvýznamnějších světových dokumentaristů, spisovatel a básník Jørgen Leth bude letos vzácným hostem 13. MFDF Jihlava. Po čtyřech letech naváže svou návštěvou na rozsáhlou retrospektivu, kterou mu MFDF Jihlava připravil v roce 2004. Čeští diváci si Jørgena Letha pamatují jako hlavního protagonistu Pěti překážek (De Fem benspænd, 2003), ironické glosy tvůrčího údělu v režii provokujícího Larse von Triera. Jako básníka jej poznají čeští čtenáři i prostřednictvím posledního čísla Dok.revue (vychází v týdeníku Respekt 12. října). Překonávání překážek a omezení je pro něj autorským východiskem. „Omezení vnímám jako nezbytné při procesu tvorby. Jinak je to pouze takový plovoucí proces. Omezení jsou způsob, jak vyostřit vlastní pozornost, vyhranit vlastní rozhodnutí. Musíte si stanovit přísná pravidla,“ říká v rozhovoru pro filmový časopis Cinepur. Kontroverzní autor bude svérázný „překážkový…
    více
  • MFDF Jihlava letos ukáže, „Jak Češi hajlovali“

    MFDF Jihlava představí ve zvláštní sekci dokumentární tvorbu z temného období česko-slovenských dějin – Protektorátu Čechy a Morava, od jehož zřízení uplynulo letos sedmdesát let. Sekce, čítající na tři desítky filmů, je jednoznačně nejucelenějším přehledem různých podob únikových či přímo kolaborantských dokumentů té doby, jaký byl v České republice kdy realizován. Česká dokumentární tvorba z období Protektorátu je kapitolou filmových dějin, která je nejen diváky již dávno pozapomenuta, ale v mnoha případech i záměrně zapomínána samotnými tvůrci a historiky. Dramaturgie sekce však nesází na senzacechtivou notu či potenciální skandálnost. Cílem je představit publiku tehdejší dobu, viděnou objektivem dokumentární kamery, v co největší tematické i formální šíři a poskytnout těmto obrazům náležitý historický rámec a komentář. Sekce je rozčleněna do šesti, tematicky rozrůzněných bloků: Blok DNY…
    více
  • Průhledná bytost Georges Rouqier

    Letošní Průhlednou bytostí bude francouzský dokumentární lyrik a mistr venkovských etud Georges Rouquier, od jehož narození letos uplynulo sto let. MFDF Jihlava představí průřez dokumentární tvorbou filmaře, na svou dobu progresivně pracujícího s časosběrnou metodou a svými inscenačními postupy navazujícího třeba na odkaz Roberta Flahertyho a jeho filmu Nanuk, člověk primitivní. Georges Rouquier bude v Jihlavě představen ještě před zahájením rozsáhlé retrospektivy ve Francouzské cinematéce. „Ve filmu mám rád co možná nejjednodušší, nejčistší rukopis... Bezesporu mne z jedné strany ovlivnil Chaplin, z druhé Flaherty. Žádné lacině estetizující efekty, žádné pohyby kamery, kterými bych se snad chtěl před diváky chvástat. Každé postavení kamery, každá šířka záběru musí být naprosto opodstatněny vyprávěním.“ Georges Rouquier, 1984 Georges Rouquier (1909 - 1989) začínal v prostředí francouzské filmové avantgardy.…
    více
  • Studio Bély Balázse – Maďarské filmové povstání

    Retrospektivní profil představí tvorbu experimentálního a dokumentárního ostrůvku filmařské svobody v komunistickém Maďarsku, jehož aktivita ovšem pokračovala i po revoluci – celosvětově respektovaného Studia Bély Balázse. V období „gulášového socialismu“ neexistovala pravděpodobně v celém Východním bloku skupina filmařů, kteří by tak formálně progresivně a přitom bez příkras odhalovali nešvary, paradoxy i zvrhlosti tehdejší společnosti. Studio Bély Balázse nese jméno významného maďarského teoretika umění a filmu (1884-1949). Vzniklo z iniciativy mladých experimentálních tvůrců v roce 1959. Dostalo tehdy stejný roční rozpočet, jaký jinak připadal na natočení jednoho celovečerního hraného filmu. Omezený rozpočet vyvažoval ovšem méně přísný cenzurní dohled, alespoň ve fázi vzniku filmů. I přesto se mnohé snímky z jeho produkce dostaly jen do úzkého okruhu filmových klubů, nebo mohly být veřejně promítány…
    více
  • Banátský festival byl úspěch: hudba, sádlo, slivovice

    Na festival českých krajanů v rumunském Banátu, který se minulý víkend konal ve vesnici Svatá Helena, přijelo z Čech více než 300 lidí. Kromě folklórních souborů a kapel jako MIG 21 nebo Sakumprásk se podařilo přilákat několik politických delegací či podnikatele, který by mohl pro rumunské krajany vytvořit až 150 pracovních míst. Dvoudenní festival byl podle pořadatelů i účastníků mimořádný úspěch. „Vzhledem k tomu, že se prodalo tak 200 lístků, tak počítám, že tu bylo určitě víc než 300 lidí. Hlavně se povedlo přilákat lidi, kteří by asi jinak nepřijeli. Spousta z nich tu byla poprvé v životě a hodně se jich bude vracet,“ řekl Ivo Dokoupil, koordinátor Člověka v tísni, který se českým krajanům v Rumunsku snaží pomáhat více než deset let. V sobotní folklórní části festivalu vystoupilo kromě souborů ze sedmi českých vesnic v Rumunsku i několik tanečních a hudebních ansámblů, které sem přijely z Moravy a…
    více
  • Festival Summer of Love zřejmě končí

    Letošní ročník festivalu Summer of Love, snad nejznámější tuzemské přehlídky elektronické hudby, byl s největší pravděpodobností posledním. Bez bližšího zdůvodnění to naznačil to jeho pořadatel Aleš Bleha. „13 krásných let, celá jedna éra české elektronické taneční hudby, to bylo Summer Of Love. Nejen pro mě, ale snad pro všechny české klubbery srdeční záležitost. Už ale není možné pokračovat, proto se se Summer Of Love loučím. Za těch 13 let jsme dokázali opravdu hodně a vím, že vy všichni jste si opravdu hodně užili a zažili,“ uvedl ve svém prohlášení. Letošní ročník akce se poprvé uskutečnil ve Festival parku na královéhradeckém letišti, kam se přesunul z pardubického dostihového závodiště. Bylo by jen spoekulací, do jaké míry k rozhodnutí přispěly četné stížnosti na letošní organizaci, a to jak od samotných návštěvníků, nespokojených s navigací, zrušenými scénami či poddimenzovaným…
    více
  • René Plášil hostem projekce Živého kina v Jihlavě!

    Projekcí časosběrného dokumentu Heleny Třeštíkové René za účasti jeho hlavního protagonisty začíná zítra, 21. srpna, již šestý ročník jihlavského Živého kina. Snímek byl s úspěchem prezentovaný na festivalech po celém světě a může se pyšnit i Evropskou filmovou cenou pro nejlepší dokument (tzv. Evropský Oskar). Režisérka v něm přináší souhrnný záznam dvaceti let života nenapravitelného recidivisty a svérázného spisovatele Reného Plášila, který vydal už dvě knihy a nechal si potetovat celé tělo. Reného sledovala Helena Třeštíková průběžně od jeho sedmnácti do sedmatřiceti let. Osmatřicetiletý René Plášil prožil za mřížemi většinu dosavadního života. Po amnestii Václava Havla na začátku devadesátých let se sice ocitá na svobodě, ale to nemá dlouhého trvání. Ve vnějším „světě bez slitování“ je život jaksi složitější… Jeho zločineckou dráhu lemuje bezpočet krádeží a vyloupených bytů,…
    více
  • Světová alikvotní špička opět v Praze

    Festival „Pražské Znění“ je již tradičním místem setkání zájemců o alikvotní nebo také harmonický zpěv. Letošní šestý ročník obsazením největších světových alikvotních es aspiruje opět na mimořádnou alternativní hudební událost roku. Všichni, kdo mají chuť na chvíli zvolnit tempo a vychutnat si příjemné chvíle s autentickou a osobitou hudbou, mají šanci. Je pro ně připravena série ojedinělých koncertů, které se uskuteční v historických prostorách Novoměstské radnice na Praze 2. Program festivalu doplní také hudební workshopy a přednášky. Možnost nahlédnout do dílen největších světových mistrů alikvotního zpěvu má tak každý zájemce o zpěv a zvuk jako takový. Festival proběhne ve dnech 4.- 6. září. V jednom z pěti festivalových koncertů se představí českému publiku německé kvarteto „Stahlquartett“. Na netradiční hudební nástroje - čtyři kovová čela v Praze poprvé zahrají – alikvotní…
    více
  • Živé kino aneb Projekce ve veřejném prostoru, pošesté v Jihlavě!

    I letos se na různých místech krajské metropole odehraje první oficiální doprovodná akce Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Živé kino bude opět nejen ohlédnutím za výjimečnými českými dokumenty poslední doby, ale zároveň pozvánkou na nadcházející 13. ročník nejvýznamnějšího festivalu autorských dokumentů ve střední a východní Evropě. Živé kino má v Jihlavě, „hlavním městě autorského dokumentu“ několikaletou tradici. „Již pošesté přináší filmy do prostor, které s nimi tematicky či místně souvisejí. Oživuje tak městskou krajinu samotnou filmovou projekcí. A současně potom do promítaných filmů vnáší nové významy a způsoby prožívání přímou interakcí s jejich okolím. Film se stává součástí města a město zase součástí filmu,“ charakterizuje projekt ředitel MFDF Jihlava Marek Hovorka. A tak bude portrét nenapravitelného recidivisty a svérázného spisovatele Reného, na festivalech po…
    více
  • 6. FRESH FILM FEST 2009 - Mezinárodní festival studentských filmů a debutů

    Nejlepším celovečerním debutem byl vyhlášen kanadský snímek Lanýže, hlavní studentská cena za film Šrámy zůstává v Evropě V rámci pětidenní filmové přehlídky mezinárodních studentských filmů a debutů proběhl v sobotu 15. srpna ve velkém sále karlovarského hotelu Thermal slavnostní ceremoniál předávání cen. Galavečer oficiálně uzavřel film scenáristy a režiséra Judda Apatowa (Zbouchnutá, 40 let panic) Funny People s Adamem Sandlerem v hlavní roli. V neděli mohou ještě diváci zhlédnout projekce všech oceněných filmů, zvláštní projekci kultovního snímku Světáci nebo Normal Juliuse Ševčíka. Soutěž debutů Fresh Generation vyhrál druhý celovečerní film scenáristy a režiséra Kima Nguyena z Kanady Lanýže (Truffle). Hlavní cenu za nejlepší studentský film festivalu Fresh Film Fest vyhrál švédský film Šrámy (Skrapsår) režisérky Gabriely Pichler z filmové školy v Göteborgu. Cenu Theatre Optique za nejlepší…
    více
Na začátek « 1 6 11 14 15 16 17 18 19 20 21 » Na konec