Festival Berlinale oznámil první film s českou účastí v soutěži, jsou jím koprodukční Služebníci

Festival Berlinale oznámil první film s českou účastí vybraný do soutěžní sekce letošního ročníku, jde o celovečerní slovensko-česko-rumunsko-irský koprodukční snímek Služebníci režiséra Ivana Ostrochovského. Film se odehrává na začátku 80. let v Bratislavě a vypráví příběh dvou mladých chlapců, kteří vstupují do kněžského semináře. Zde se setkávají s neutěšenými poměry v tehdejší katolické církvi, která prostřednictvím organizace Pacem In Terris kolaborovala s komunistickým režimem.

 

 

Jedná se o druhý film režiséra Ivana Ostrochovského, jenž debutoval v roce 2015 filmem Koza, který měl na Berlinale světovou premiéru. Za Českou republiku na Služebnících spolupracovali producenti Pavel Strnad a Petr Oukropec, střihač Jan Daňhel a filmovým maskérem byl Lukáš Král. Film se natáčel i v České republice, mimo jiné například v klášteře Plasy.

 

„Oslovilo nás to téma kolaborace s mocí a taky Ivanův první film Koza, originální příběh, který měl skvělou vizuální stránku. Ivanův nový film Služebníci je po vizuální stránce také unikátní a jde ještě dál ve způsobu vyprávění. Celkově je to svým zpracováním snímek, který se vymyká lokální produkci a je na úrovni špičkového evropského filmu," říká producent Pavel Strnad ze společnosti Negativ.

 

Na scénáři se vedle Ivana Ostrochovského a Marka Leščáka podílela i polská scenáristka Rebecca Lenkiewicz, která je autorkou scénáře k oscarovému filmu Ida. V hlavních rolích studentů se představí Samuel Skyva a Samuel Polakovič ze Slovenska, děkana teologické fakulty ztvárnil slovenský režisér Vladimír Strnisko a v roli estébáka se objeví rumunský herec Vlad Ivanov, známý například z rumunského filmu 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny oceněného Zlatou palmou na MFF v Cannes.

 

V České republice budou mít Služebníci premiéru v dubnu letošního roku, do kin je uvede distribuční společnost Aerofilms. Za čtyřstrannou koprodukcí stojí společnosti Punkchart, Negativ, Libra Film a Film and Music Entertainment. Film vznikl za podpory Státního fondu kinematografie.

Publikováno 21. 01. 2020 v rubrice Festivaly