Festival Praha žije hudbou je za dveřmi; ulice města rozezní Katarzia, Vojtaano, Bára Hrzánová nebo Laco Déczi

Pod heslem „Umění patří do ulic!" rozehraje již v pátek 23. června a v sobotu 24. června na 150 hudebníků z Čech i ze zahraničí na tři desítky míst v centru Prahy i v dalších přilehlých městských částech. Městem budou znít nejrůznější žánry od popu přes rock, rap, jazz, folk, R&B až po world music v podání známých muzikantů i začínajících buskerů, kteří vystoupí přímo ulicích, na náměstích, v parcích a na dalších veřejných místech. Mezi účinkujícími festivalu Praha žije hudbou budou například slovenská alternativní písničkářka Katarzia, hudebník a stand-up komik Vojtaano, jazzová legenda Laco Déczi, „femipunkerka" Mucha, rapper a básník Lipo, zpěvačka a herečka Bára Hrzánová s kapelou Bachtale Apsa, kanadsko-irské alt-folkového duo Bookie Baker, písničkář Jakub König a mnoho dalších.

Cílem festivalu je upozornit na význam kvalitního živého umění ve veřejném prostoru a také nabídnout netradiční zážitky. Ať jde již o setkání se známými hudebníky mimo kluby a velké scény nebo objevování začínajících muzikantů.

Hlavní festivalová trasa povede od Kampy, přes Jungmannovo náměstí, Můstek, přes Kasárna Karlín a bude končit před Palladiem na náměstí Republiky. Hudba dále rozezní například kulturní centrum Stalin v Letenských sadech nebo venkovní kavárnu Šesťák v Dejvicích. Program festivalu Praha žije hudbou je na všech místech zdarma. Návštěvníci však mohou umělce odměnit dobrovolnými příspěvky do symbolických buskerských klobouků. Již nyní je také možné zakoupit symbolické vstupenky přes GoOut. Více informací je k dispozici na www.prahazijehudbou.cz.

Program nabídne vedle koncertů i divadelní a taneční představení, film nebo workshop pro děti. V pátek na náměstí Republiky pobaví kolemjdoucí divadelní soubor Hotel 0 se svým Maďarským kabaretem. Sobota na Kampě bude od 13.00 patřit hlavně dětem. Zdarma se zde mohou zúčastnit hudebního workshopu Timbalooloo, který proběhne pod hlavičkou festivalu Mladí ladí dětem. Na festivalu se děti představí i v rolích účinkujících, do Prahy zamíří například kladenský Orchestr Vějíř, který sdružuje děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Dvoudenní festivalový maraton uzavře v sobotu v Kasárnách Karlín projekce hudební komedie Yesterday režiséra Dannyho Boyle (Miliardář z chatrče, Trainspotting 2).

Festival Praha žije hudbou vznikl před osmi lety jako reakce na omezování umělecké produkce v ulicích hlavního města. Ambicí pořadatelů je otevřít centrum Prahy kvalitnímu pouličnímu umění, oživit veřejná prostranství hlavního města autentickou kulturou a současně zlepšit podmínky pro busking, tedy pouliční hudební, divadelní nebo artistická vystoupení, a to v přijatelných parametrech i pro rezidenty Prahy.

Pořadatelem akce je kulturní nezisková organizace Nerudný fest, která stojí i za festivaly Mladí ladí jazz, Student Fest, Koncertem pro budoucnost a dalšími projekty.

Publikováno 13. 06. 2023 v rubrice Festivaly