Meziříčský festival filozofie zvedne téma lokální versus globální

Magda Vášáryová, Václav Bělohradský, František Kinský, Jan Podstatzky-Lichtenstein, Danuše Siering, či Tomáš Sedláček se chopí tématu Lokální a globální letošního 17. ročníku Evropského festivalu filozofie. Ten proběhne od 1. do 7. června jako každoročně ve Velkém Meziříčí. Návštěvníci se mohou těšit na přednášky a živé debaty s řadou známých, zajímavých osobností. Ve svém nabitém programu našla čas Magda Vášáryová, jež přijede Velkému Meziříčí nabídnout svůj pohled na střední Evropu, do níž patříme. Další hosté se budou věnovat emancipaci člověka, ekologii, lokální architektuře s globálním dopadem, šlechtě v proměnách času a jiným složitým tématům, ovšem ve srozumitelném podání.  

Novinkou letošního festivalu bude ekologický program pro žáky šestých tříd základních škol a primu gymnázia, do nějž se zapojí přes dvě stě dětí. Poprvé do festivalového dění vstupuje i místní akční skupina Most Vysočiny, která uspořádá jarmark lokálních výrobců keramiky, medu a produktů od včel, pekařských výrobků, perníčků, piva či potravin z farmy.

V doprovodném programu se můžete těšit na Adele Kristy Live Band s Kristýnou Šebkovou, která s dvanáctičlenným hudebním uskupením vystřihne nejslavnější hity britské zpěvačky Adele. Hudbu zcela jiného žánru přiveze Vlasta Redl. Divácky zajímavá bude zcela jistě talk show Zbigniewa Czendlika s Markem Orkou Váchou. Kulturní dění obohatí také místní umělci - divadelníci původně prvního velkomeziříčského studentského spolku Špatně zabržděno nebo zpěváci z Harmonie, která letos slaví pětadvacet let své činnosti. Součástí doprovodných akcí bude i zajímavá dílna ke středověké kaligrafii. Kdo chce ovládnout diplomatickou kurzívu a napsat si vlastní rukou, seříznutým brkem a vařeným inkoustem listinu, má příležitost. 

Evropský festival filozofie organizuje velkomeziříčské kulturní centrum Jupiter club, odbornými garanty jsou Filosofický ústav Akademie věd České republiky a Filozofická fakulta Masarykovy univerzity. Partnery jsou pak Město Velké Meziříčí, Kraj Vysočina, Akademie věd České republiky, Centrum pro teoretická studia při UK Praha a AV ČR a řada dalších institucí.

Publikováno 12. 05. 2023 v rubrice Festivaly