Dokument V SÍTI je s více než 410 tisíci diváky nejnavštěvovanějším filmem roku. Do kin nyní přichází verze přístupná od 18 let

Film V SÍTI režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka vidělo již více než 410 tisíc diváků. Tvůrci v Česku zatím nejúspěšnějšího filmu roku 2020 nyní přichází do kin s novou verzí. Ve čtvrtek 9. července bude v kinech po celé republice uvedena verze V SÍTI 18+, kde při explicitních scénách na rozdíl od verze V SÍTI (15+) zůstávají zakryté jen tváře predátorů.

Od čtvrtka 9. července budou návštěvníci kin moci vidět necenzurovanou verzi V SÍTI 18+. Ta se od standardní distribuční verze přístupné od patnácti let liší tím, že nezakrývá explicitní scény a divákům tak velmi věrně zprostředkovává zkušenosti a pocity dětí zneužívaných na internetu. K tomuto nečekanému kroku se tvůrci rozhodli na základě debaty s diváky i sexuology. Výtka ze strany řady diváků totiž zněla: "Jak je možné, že ty zneužívané děti to vidět musí a my ne?" Známý sexuolog prof. Petr Weiss k tomu dodává: "Každý, kdo se vědomě dopouští nebezpečných sexuálních aktivit na síti, musí vědět, že svým chováním ubližuje nevinným dětem. Tato verze filmu divákům velmi názorně zprostředkuje pocity těch, kteří jsou oběťmi tohoto chování. Proto ji vítám jako cenný příspěvek k prevenci sexuálního zneužívání dětí."

  

V roce 2020 zatím není v České republice divácky úspěšnější film než dokument V SÍTI. Ten se po koronavirové pandemii vrátil do kin a nadále se drží na vrcholu návštěvnosti. Standardní distribuční verzi přístupnou od patnácti let vidělo zatím 369 141 diváků, verzi od 12 let V síti: Za školou zatím navštívilo 44 414 diváků. Pro tvůrce to je ocenění práce, ale zároveň i závazek k pokračování osvětové kampaně. "Kvůli pandemii jsme museli zrušit projekce pro 168 především základních škol, ale drtivá většina se ozvala znovu a v září tedy osvětový program znovu obnovíme, navíc nás těší, že se už hlásí i nové školy," říká Radka Urbancová z distribuční společnosti Aerofilms.

Projekce filmu V SÍTI ve všech jeho verzích bude v dalších týdnech nadále pokračovat ve více než 170 kinech po celé republice, včetně letních kin a autokin. "Zájem kin je neutuchající, z čehož máme samozřejmě velkou radost. Diváci, kteří nestihli film vidět před krizí, tak mají stále spoustu možností, kam se na něj zajít podívat. A nyní navíc v naprosté většině kin konečně bez roušek a jiných omezení.", dodává ředitel společnosti Aerofilms Ivo Andrle.


V SÍTI

celovečerní dokumentární film, ČR, 2020 • 100 min • režie: Barbora Chalupová & Vít Klusák • distribuční premiéra filmu: 27. 2. 2020 • distribuce v ČR: Aerofilms

Námět: Vít Klusák

Scénář a režie: Barbora Chalupová & Vít Klusák

Hrají: Tereza Těžká, Anežka Pithartová, Sabina Dlouhá

Kamera: Adam Kruliš

Střih: Vít Klusák

Hudba: Pjoni

Výkonná producentka: Pavla Klimešová

Kreativní producenti ČT: Jiřina Budíková, Petr Kubica

Producenti: Vít Klusák & Filip Remunda

www.vsitifilm.cz

 

Producenti a koproducenti: Hypermarket Film, Česká televize, Peter Kerekes, RTVS, Helium Film

Generální partner filmu: CZ.NIC

Synopse filmu V SÍTI 18+

Necenzurovaná verze V SÍTI 18+ divákům velmi věrně zprostředkovává zkušenosti a pocity dětí zneužívaných na internetu. Zakryté totiž zůstávají pouze tváře predátorů. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Ve věrných kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří je na netu aktivně vyhledali a oslovili. Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru, posílá fotky svých penisů a odkazy na porno. Děti jsou dokonce vystaveny vydírání. Dokumentární film Barbory Chalupové a Víta Klusáka vypráví strhující drama tří hrdinek alias „dvanáctiletých dívek", pro které se účast na experimentu, od castingu až po osobní schůzky s predátory pod dozorem ochranky, stává zásadní životní zkušeností. Predátorské taktiky se postupně obracejí proti svým strůjcům: Z lovců se stávají lovení.

 

Natáčení proběhlo pod dohledem ředitelky Linky důvěry, psycholožky, sexuoložky, právníka a kriminalisty se specializací na kyberkriminalitu. Film koprodukuje Česká televize.

Publikováno 15. 07. 2020 v rubrice Film