Právě vychází komiksová verze příběhu Sherlock: Studie v růžové

Kultovní Sherlock Holmes dobývá nečekané území - japonský komiks!

V roce 2010 se v televizi zrodila senzace. Jeden z nejslavnějších televizních scenáristů Steven Moffat, který svou kariéru začal velmi úspěšnými sitkomy, poté napsal nejlepší díly Doctora Who a se Spielbergem spolupracoval na Tintinovi, přišel se svou verzí Sherlocka Holmese. Ta se okamžitě stala celosvětovou senzací, katapultovala Benedicta Cumberbatche do pozice jednoho z nejoblíbenějších herců planety, a nyní se dočkává i zajímavého komiksového zpracování. Na originální trailer se můžete podívat zde.


 

 

Steven Moffat se ve svém pojetí odvážil riskovat a posunul klasického hrdinu z kulis viktoriánské poetiky do žhavé současnosti. Zbavil příběhy mlhy a patiny, nechal hrdinu využívat moderní techniku. To podstatné ovšem zůstalo: charismatický, geniální detektiv a tajemné, zdánlivě neřešitelné případy. A samozřejmě také věrný parťák Watson. K obrovskému úspěchu seriálu zásadně přispělo také skvělé obsazení hlavních rolí - Dr. Watsona si zahrál vynikající Martin Freeman a tehdy ještě téměř neznámý Benedict Cumberbatch absolutně exceloval v roli Sherlocka.

 

Nebyl to první takový Moffatův projekt: už předtím přišel se skvělou modernizovanou verzí Dr. Jekylla a Mr. Hydea s názvem Jekyll a na rok 2019 chystá Draculu. Se Sherlockem se ale mu povedlo vytvořit kult, který nemá obdoby.

 

Moderního Sherlocka si nyní povšiml i komiks. Na tom by samo o sobě nebylo nic zvláštního. Stejně jako je ale zvláštní sama seriálová předloha, je i komiksové zpracování v některých ohledech atypické. Především jde o komiks japonský, známý také jako manga (která je i u nás dnes velmi populární). Také je zajímavé, že jde o věrný přepis tří nejslavnějších příběhů z televizní obrazovky do komiksové podoby.

 

„Popularitu a význam seriálu potvrzuje i to, že se tvůrci komiksu ani nesnažili vytvořit vlastní příběhy, tušili, že by nedokázali úspěšně imitovat styl série", říká Petr Litoš z Nakladatelství CREW. Drželi se Moffatova scénáře a především - což asi nejvíc potěší fanynky Cumberbatche a Freemana - i vzhledu hlavních hrdinů. Spojení anglického seriálu a mangy je zvláštní, ale velmi funkční. Manga hodně zvýrazňuje rysy postav a díky určitému zjednodušování dokáže výrazněji vyprávět emoce a vytvářet atmosféru. Včetně velkého důrazu na vztah obou hrdinů."

 

 Do komiksu byly (alespoň prozatím) adaptovány tři příběhy, každý z jiné sezóny, který každý funguje velmi dobře i samostatně. Jako první samozřejmě přišel nejslavnější díl, Studie v růžovém, ve kterém Sherlock řeší případ sériových sebevražd. Nebo je za tím něco jiného? Ve Slepém bankéři dojde na tajemný nápis uvnitř banky a neméně tajemnou vraždu, a ve Velké hře vyzve detektiva jeho úhlavní nepřítel k utkání, při kterém budou při každé detektivově chybě umírat lidé.

 

Přestože knihy vychází z anglického seriálu, je to skutečně pravověrná manga, která jako první vyšla v Japonsku, s malým odstupem pak v Anglii, Itálii, Německu, Francii, Rusku, Polsku a ve spoustě dalších zemí, teď včetně Česka. Sherlockovi fanoušci jsou prostě všude. A všichni jsou z téhle poklony velkému detektivovi nadšení.

 

První kniha, Sherlock: Studie v růžové, vychází 11. prosince 2018. Vydává ji Nakladatelství CREW, největší české komiksové nakladatelství. Další dva zcela samostatné příběhy jsou plánované na další rok. Takže se máme na co těšit - alespoň do doby, než se objeví další televizní sezóna.

  

Titul je k dostání u dobrých knihkupců a v e-shopu Nakladatelství CREW.

  

Kontakty:

www.crew.cz

www.instagram.com/crew_komiks

www.facebook.com/nakladatelstvicrew

  

 

 

Publikováno 17. 12. 2018 v rubrice Knihy