Velká kniha o dřevě potěší umělce i kutily

20. října 2020 se připomíná jubilejní 20. Den stromů. Zkuste na chvíli zastavit a zajít do lesa na počest krásy a užitečnosti stromů pro člověka. 

A možná právě v dnešních nelehkých dnech poznáte jejich očistnou a ozdravnou moc.

O znovuvzkříšení svátku Dne stromů se před dvaceti lety postarali dendrolog Václav Větvička a známý spisovatel 
a výtvarník Martin Patřičný, autor mnoha knih, mimo jiné nádherné publikace Velká kniha o dřevě.

Ojedinělá kniha se věnuje dřevu ze všech možných aspektů - od praktického využití přes jeho symboliku až po význam v umění.

„V knize se dozvíte všechno, co chcete vědět o dřevě. Každý strom, jak žije, zapisuje události svého života do svého těla. Jeho tělu se říká dřevo. My lidi ho máme rádi, protože s ním žijeme odjakživa, cítíme z něj teplo, blízkost a mnozí i minulý život. Dřevo se nevyrábí a není přírodní - je samým svědectvím přírody. Možná i v dnešní době daleko víc přicházíme na moc a sílu stromů a dřeva, tak ji neopomíjejme," říká Martin Patřičný.

Kniha obsahuje profily zhruba padesáti dřevin (včetně málo známých a exotických druhů), které doprovází množství unikátních barevných fotografií od Martina Patřičného bez aranží a dosvěcování. Velká kniha o dřevě je svědectvím o autorově mnohaleté výtvarné i řemeslné práci a potěší každého čtenáře, který se zajímá o dřevo nebo s ním přímo pracuje, třeba jako nadšený kutil.

Ruce a dřevo patří k sobě jako žena a muž. Jenom člověk může zastavit přírodní proces a z jeho koloběhu vyzdvihnout dřevo. Usušit ho, opracovat a používat. Zachovat na dlouhou řadu let. A je to zase jen člověk, kdo se z něho může radovat...," píše Martin Patřičný. Dřevo provází lidstvo od pradávna a málokdo o něm dokáže vyprávět tak zasvěceně, s láskou a zaujetím, jako právě on. 

Martin Patřičný (1955) je výtvarník-dřevař, autor řady knih a vypravěč. Řemeslu se vyučil soukromě u svého strýce řezbáře a výtvarné práci se dřevem se plně věnuje od roku 1988. Je spoluautorem scénáře a průvodcem 26 díly velkého televizního dokumentu Kus dřeva ze stromu (scénář a režie Bedřich Ludvík, 2009). Má za sebou přes sto výstav v tuzemsku, v zahraničí vystavoval mj. v Nizozemsku, ve Francii, Německu, Rakousku, Dánsku, Švédsku, Belgii, Itálii či v Kanadě. Kromě volné tvorby vystavuje i zvláštnosti růstu dřeva a nejrůznější rarity. Široký rozsah jeho umění a řemesla doplňují práce literární a osvětové. Ve svých textech se věnuje jak dřevu, v knihách Dřevo krásných stromů a Pracujeme se dřevem ad., tak volné tvorbě ve sbírkách povídek Jako v nebi, Patřičný nejen dřevo či Patřičná Čítanka. V loňském roce mu vyšla kniha Tajemství dřeva, kterou věnoval především ženám.

www.patricny.com

Publikováno 23. 10. 2020 v rubrice Knihy