DVĚ HVĚZDY EVROPSKÉHO FILMU V HLAVNÍ SOUTĚŽI 45. MFF KARLOVY VARY

K filmu Hitler v Hollywoodu, který bude ve světové premiéře uveden v hlavní soutěži 45. MFF Karlovy Vary, přijedou dvě hlavní představitelky: Maria de Medeiros a Micheline Presleová, jež mají obě pestrou kariéru.

I když nejznámější rolí Marie de Medeiros je patrně Fabienne, kamarádka Butche alias Bruce Willise v Tarantinově legendárním Pulp Fiction ( 1994) , mohli jsme tuto půvabnou herečku portugalského původu vidět také v životopisném dramatu Philipa Kaufmana Henry a June (1990). Pro nápadnou podobu s bohémskou přítelkyní Henryho Millera, podle jejíchž erotických deníků film vznikl, ji tehdy režisér obsadil do role Anais Nin po boku Freda Warda a Umy Thurmanové.

Maria de Medeiros Esteves Vitorino de Almeida (nar. 19.8.1965 v Lisabonu), nejstarší ze tří dcer hudebníka Vitorina de Almeidy, se pohybovala ve světě filmu už od patnácti let. Herectví studovala v Paříži, kde také už dlouho žije s manželem a s dcerou. Její dokonalá znalost francouzštiny a dalších tří jazyků jí dovoluje přecházet pružně bez potřeby dabingu z Francie do Itálie, ze Španělska do USA či Kanady. Festivalové publikum mohlo vidět Marii de Medeiros například ve filmech Tři bratři (Tres Irmaos, r. Teresa Villaverde, 1994), Nejsmutnější hudba na světě ( The Saddest Music in the World, r. Guy Maddin, 2003), Můj život beze mne (My Life Without Me, r. Isabelle Coixet, 2003), Útočiště (Il riparo, r. Marco S. Puccioni, 2007), jež byly uvedeny v Karlových Varech.

Za své role získala řadu cen na různých festivalech: role ve filmu Tres Irmaos jí vynesla v Benátkách 1994 Volpiho pohár za ženský herecký výkon, za roli ve filmu Il Riparo získala italský Zlatý globus pro nejlepší evropskou herečku. Maria de Medeiros ale také sama točí filmy a nejvíce ocenění jí přinesl film, Dubnoví kapitáni (Capitaes de Abril, 2000) o protivládním povstání v Portugalsku 1974, v němž nejen hrála, ale rovněž se na něm podílela jako spoluscenáristka a režisérka.

Téměř osmaosmdesátiletá Micheline Presleová je sice už za zenitem své hvězdné dráhy, ale role v soutěžním filmu Hitler v Hollywoodu, kde hraje v podstatě samu sebe, svědčí o její fyzické i duševní svěžesti. Narodila se jako Micheline Nicole Julia Émilienne Chassagne 22.8.1922 v Paříži, kde navštěvovala kursy herectví a také ona debutovala už v 15 letech. V roce 1938 získala Cenu Suzanne Bianchettiové jako nejtalentovanější mladá herečka ve francouzském filmu. Stala se jednou z nejvyhledávanějších představitelek francouzského filmu a mezinárodní úspěch jí přinesl přepis Maupassantovy povídky Kulička (Boule de suif, 1945), který s ní natočil Christian Jaque, ale zejména adaptace románu Raymonda Radigueta Ďábel v těle ( Diable au corps,1947), který ve své době pohoršoval svým nekonvenčním pojetím morálky. Micheline Presle ztvárnila ve stejnojmenném filmu Clauda Autant- Lary po boku Gérarda Philipa dívku, která klame svého snoubence bojujícího na frontě I. světové války, tak přesvědčivě, že přišly nabídky z Holywoodu a angažmá u společnosti 20th Century Fox. Pod jménem Micheline Prelle tu hrála v několika filmech, většinou dobrodružného žánru, mimo jiné ve válečném dramatu Fritze Langa Americká gerila na Filipinách (American Guerilla in the Philippines) kde byl jejím partnerem Tyron Power. Dokonce se v Americe provdala za herce Williama Marshalla, s nímž má dceru Tonie, dnes ve Francii dobře známou herečku a režisérku, jež se rovněž objeví ve filmu Hitler v Hollywoodu.

Publikováno 23. 06. 2010 v rubrice Ostatní