Letošní kolekci Trash Made inspiroval svět pod hladinou moře. Na Designbloku představí nové brože, náušnice i vizitkáře

Mořský svět se stal ústředním motivem letošní kolekce šperků a doplňků z vysloužilých elektrozařízení značky Trash Made. Ta se již posedmé zúčastní mezinárodní přehlídky designu a módy - Designblok 2016, která se letos uskuteční od 27. do 31. října v Praze. Expozice Trash Made návštěvníkům představí nejen nové brože z drátů nebo náušnice z LCD fólií, ale i čerstvou novinku - vizitkáře z hliníkových chladičů.


 

Značka šperků a bytových doplňků vyrobených z recyklovaných materiálů Trash Made na letošním ročníku mezinárodní přehlídky Designbloku představí několik novinek. „Prezentovat budeme například nové brože z barevných drátů ve tvaru mořských koníků z mé vlastní tvorby nebo brože ze zelených desek tištěných spojů, které jsou dílem Jany Chaklosh," uvedla za tvůrce Linda Čihařová, která se na letošní kolekci Trash Made nejvíce podílela. „Dalšími novinkami jsou kromě broží i náušnice z LCD Fresnelových fólií ve tvaru Medúz nebo nové vizitkáře z hliníkových chladičů," dodala Čihařová.

 

Pro letošní ročník Designbloku se umělkyně navrhující pro značku Trash Made nechaly inspirovat mořem. „Tématika moře a jeho života se nám líbí kvůli tomu, že jde o nekonečnou studnici inspirace tvarů i barev, ale i proto, že právě mořský svět, ač není tolik na očích, je velmi ohrožen znečišťujícími vlivy člověka," upřesnila Linda Čihařová s tím, že smyslem letošní kolekce je upozornit na krásu a především na křehkost přírody. „Prostřednictvím kolekce se snažíme připomenout také smysl recyklace, proč to děláme a jak je důležité vědomě zacházet se všemi druhy odpadů, nejen s elektroodpadem," doplnila umělkyně.

 

Oproti předchozím ročníkům bude letošní kolekce šperků a bytových doplňků z recyklovaných materiálů více korespondovat s expozicí a bude mít výraznější jednotné téma. Při výrobě doplňků navíc designérky použily nový materiál. „Jedná se o matné bílé fólie z LCD monitorů, ze kterých je vyrobeno čtyřdílné svítidlo ProMedúzu (4Jellyfish)," vysvětlila Linda Čihařová.

 

Projekt Trash Made byl poprvé představen veřejnosti na Designbloku v roce 2009. Na projektu, který zaštiťuje společnost REMA Systém, se v současnosti podílí skupina umělců v čele s designérkami Annou Kozovou, Janou Chaklosh a Lindou Čihařovou. S výrobou pomáhají i lidé z chráněných dílen, kteří mají díky Trash Made možnost uplatnit a rozvinout svou zručnost.

 

Neziskový projekt Trash Made byl poprvé představen veřejnosti na Designbloku v roce 2009. Od té doby již jeho předměty posbíraly řadu nominací na Ceny Czech Grand Design. Projekt zaštiťuje společnost REMA Systém, která se zabývá sběrem a recyklací vysloužilých elektrozařízení. Na projektu se dále podílí skupina umělců v čele s designérkami Annou Kozovou, Janou Chaklosh a Lindou Čihařovou. Výrobu pomáhají realizovat klienti několika chráněných dílen, kteří mají díky Trash Made možnost uplatnit a rozvinout svou zručnost. Výrobky Trash Made jsou designové předměty s vlastním příběhem. Jsou z materiálů a součástek, které už jednou byly použity a původně měly být zrecyklovány nebo trvale odstaněny. Kolekci tvoří originální šperky a módní a bytové doplňky.

Publikováno 17. 10. 2016 v rubrice Ostatní