Na pozvání vlády přijíždí příští týden do Prahy Ola Rosling, jednu přednášku věnuje i veřejnosti

Ola Rosling, spoluautor světového bestselleru Faktomluva (Factfulness), zabývající se kritickým myšlením, stavem světa na základě aktuálních dat a vyzývající k ověřování faktů při vytváření světonázoru, přijede ve středu 26. června na pozvání vlády do České republiky. V dopoledních hodinách se v Lichtenštejnském paláci uskuteční uzavřená přednáška pro členy vlády, ve 14 hodin pak na přání autora i jedna přednáška pro veřejnost s názvem For a Fact Based Worldview. Proběhne na půdě Právnické fakulty Univerzity Karlovy, překlad z angličtiny pro publikum bude zajištěn.

 

 

Kniha Hanse Roslinga, Oly Roslinga a Anny Roslingové Rönnlundové Faktomluva (Factfulness), s podtitulem Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět a proč jsou věci lepší, než vypadají, vyšla v USA v únoru 2018. Filantrop Bill Gates ji považuje za jednu z nejdůležitějších knih pro pochopení světa, a proto ji věnoval všem loňským absolventům vysokých škol v USA a později i zaslal vlivným lidem z celého světa. 

 

Sám Gates k ní podotýká: „Je to jedna z nejpoučnějších knih, jakou jsem kdy četl. Hans Rosling strávil celý život nejen snahou o pochopení stavu globálního zdraví a toho, jak se věci zlepšují, ale také úsilím podělit se o toto poznání zábavnou a srozumitelnou formou. Jeho životní dílo vyvrcholilo v knize Faktomluva. Dotýká se tématu, o kterém není snadné se něco dozvědět. Svět by byl lepším místem, kdyby si tuto knihu přečetly miliony lidí".

 

Kniha samotná se zabývá chybovostí našich myšlenkových procesů - když mají lidé odpovídat na jednoduché otázky o stavu světa - například zda ubývá extrémní chudoby, jaká je na Zemi průměrná délka života nebo o počtu násilných trestných činů - volí systematicky špatné odpovědi. Tak špatné, že - jak vysvětluje Rosling - kdyby měli zcela náhodně odpovídat šimpanzi, dosáhnou lepších výsledků než učitelé, investiční bankéři i nositelé Nobelovy ceny. A nabízí vysvětlení tohoto překvapivého jevu: popisuje deset instinktů - nevědomých, ale předvídatelných myšlenkových zkreslení, která ovlivňují naše názory na okolní svět. Například instinkt propasti odpovídá našemu sklonu rozdělovat svět na zásadně odlišné tábory; instinkt negativity - více si všímáme jevů špatných než dobrých; instinkt urgentnosti - máme často pocit „teď, nebo nikdy", což nás vede k unáhleným rozhodnutím;  instinkt obviňování pak funguje tak, že úlevu nám přináší hledání viníka, nikoli příčiny. Soustředíme-li se ale na fakta, zjistíme, že svět jako celek je na tom mnohem lépe, než si myslíme. A že se navíc každý den rychle zlepšuje. Neznamená to, že neexistují vážné problémy a rizika, které lidstvo zásadně ohrožují. Poznáme-li však své klamné instinkty, dokážeme se na problémy dívat na základě faktů a věnovat se řešení toho, co je opravdu důležité.

 

Kniha byla přeložena do 36 jazyků, v českém překladu vyšla v září 2018 v nakladatelství Jan Melvil Publishing a stala se v ČR okamžitě bestsellerem.

 

 

Ola Rosling (1975)

Syn Hanse Roslinga, pokračovatel jeho odkazu, spoluautor knihy Faktomluva, spoluzakladatel a ředitel nadace Gapminder (gapminder.org). Je tvůrcem online nástroje pro tvorbu bublinových grafů, a když jej odkoupil Google, stal se Ola v Googlu vedoucím týmu pro veřejná data. Za svou práci obdržel několik mezinárodních cen.

 

Hans Rosling (1948-2017)

byl švédským lékařem, statistikem a veřejně činným vědcem. V mládí pracoval jako lékař v afrických zemích, poté působil jako profesor mezinárodního zdraví na Karolinska Institut, jako poradce Světové zdravotnické organizace a UNICEFu. Spoluzaložil nadaci Gapminder popularizující fakta o stavu světa. Roslingova fenomenální vystoupení na TEDu mají přes třicet pět milionů zhlédnutí a časopis Time jej zařadil mezi sto nejvlivnějších světových osobností. Poslední rok svého života věnoval napsání knihy Faktomluva.

 

Jan Melvil Publishing

je české nezávislé nakladatelství literatury osobního rozvoje. Přináší svým čtenářům důležitá témata, která se mnohdy teprve klubou na povrch a jejichž včasná znalost přispěje k moudřejším rozhodnutím v budoucnosti.

  

  

Stránky nadace: www.gapminder.org

Vstupenka na přednášku: www.melvil.cz/vstupenka-na-prednasku-oly-roslinga

Více informací o knize: www.faktomluva.cz

 

 

Publikováno 21. 06. 2019 v rubrice Ostatní