Aukce Galerie KODL i ve prospěch Centra Paraple

Jedinečná aukce Galerie KODL, která představí 230 uměleckých děl v celkové vyvolávací ceně přes 140 milionů korun, se koná v neděli 28. května od 12 hodin ve Velkém sále na Žofíně. Na zájemce čekají skutečné skvosty v podobě děl autorů jako František Kupka, Toyen, Antonín Slavíček, Václav Špála nebo Emil Filla. V rámci této aukce se již popáté uskuteční dražba deseti obrazů ve prospěch Centra Paraple.

Mimořádnost a výjimečnost této aukce spočívá v rekordním počtu milionových položek. Více než 30 obrazů se totiž bude dražit nad hranicí milionu korun. Nejdražším obrazem aukce je jedinečná kompozice od čelného představitele metafyzické malby Giorgia de Chirica startující na 19 milionech korun. Vyvolávací cenu přes deset milionů korun překonala práce od Františka Kupky a velkoformátové plátno od malířky Toyen, z nedostupného a sběratelsky vysoce ceněného artificiálního období.

 

Historicky poprvé se v jedné aukci nabízí tři významná díla od Antonína Slavíčka. S napětím se bude očekávat dražba významného plátna Žně v Kraskově, které je jedním z autorových mediálně nejznámějších obrazů. Představí se také obrazy, které byly sběratelům a široké veřejnosti dosud nedostupné v soukromých sbírkách nebo byly známé jen z černobílých reprodukcí. Uveďme třeba unikátní plátno Ležící žena či kubistické Zátiší s hodinkami od Emila Filly nebo figurální scénu Otakara Kremličky. Sběratele jistě potěší, na českém trhu zcela ojedinělé, dílo našeho nejvýznamnějšího realisty Karla Purkyně.

 

Impresionistickou malbu reprezentuje i významný francouzský umělec Gustave Loiseau, který se na zdejším trhu objevuje zcela raritně. Česká moderna bude špičkově zastoupena plátny Václava Špály, Jana Zrzavého či Františka Muziky. Poetistické plátno na trhu prakticky nedostupného devětsilovského výtvarníka Františka Matouška a primitivistická Toaleta od Otakara Mrkvičky jistě přitáhnou pozornost a zájem nejen z řad odborného publika. Poválečnému umění pak vévodí sběratelsky vzácné dílo Malá Amerika od Kamila Lhotáka.

 

V rámci aukce budou již popáté dražena díla současných výtvarníků ve prospěch Centra Paraple. Galerie KODL spatřuje v této dlouhodobé spolupráci nejen možnost pomáhat hendikepovaným lidem, ale také mladým výtvarníkům, které touto formou představuje širší veřejnosti. Jedná se o práce umělců Pasty Onera, Martina Krajce, Adama Štecha, Ondřeje Basjuka, Lubomíra Typlta, Jakuba Tomáše, Jakuba Špaňhela a Pavly Malinové. Do aukce pro Paraple se rovněž rozhodl přispět i Theodor Pištěk s autorským tiskem svého nejslavnějšího díla Ecce Homo.

 

Zdeněk Svěrák, zakladatel Centra Paraple a společně s Janem Kačerem patron Aukce pro Paraple, považuje spojení Centra Paraple s Galerií KODL a výtvarníky za šťastný krok: „ Prodej uměleckých děl znamená pro Paraple velkou finanční pomoc. Stejný význam má rozhodnutí galerie a výtvarníků pomáhat. To je dobrá zpráva nejen pro Paraple."

Publikováno 24. 05. 2017 v rubrice Výstavy