Villa Pellé připravuje Mimikry, dosud největší samostatnou výstavu Martina Salajky

Jeden z nejvýraznějších expresivních malířů současné české výtvarné scény Martin Salajka se představí od 24. srpna ve Ville Pellé ve své doposud nejobsáhlejší samostatné výstavě. Na výstavě s názvem Mimikry návštěvníky zaujmou obrazy plné barev, které jsou výjimečně výrazné i znepokojivé, ale zároveň velmi srozumitelné. Mimikry jsou známé zejména ze světa flóry a fauny jako schopnost splynout s okolím, přizpůsobit se, oklamat nepřítele a zvýšit šanci na přežití. Autor je ovšem chápe v širším smyslu, nachází je v neuchopitelnosti a matoucí proměnlivosti každodenního života, osobní zkušenosti i mýtu. Tušené přízraky či stíny se rozplývají stejně tak nečekaně jako se objevily. Skryté jsou i jejich významy, takže je možné vnímat jednotlivá zobrazení symbolicky. To vše dokáže ve své intenzivní, místy až Váchalovsky znepokojující malbě autor postihnout.

Letos jedenačtyřicetiletý Martin Salajka, absolvent ateliéru malby Michaela Rittsteina na pražské akademii, reflektuje některé aspekty současného života, jejichž proměnlivost je obvykle matoucí a neuchopitelná, východiskem je mu při tom osobní mytologie. Na jeho plátnech se stejně tak setkávají ryby a chameleoni i městské přeludy potulující se labyrintem nočních ulic. Jde spíše o tušené přízraky či stíny, které se rozplývají stejně tak nečekaně jako se objevily. 

Martin Salajka se narodil 30. března 1981 v Uherském Hradišti, kde v letech 1997 až 2002 vystudoval obor užité malby na tamní Střední uměleckoprůmyslové škole. Malbu studoval dále na Fakultě výtvarných umění v Brně u docenta Petra Veselého a na pražské AVU v ateliéru malby Michaela Rittsteina, kde absolvoval v roce 2008. Zúčastnil se desítek kolektivních výstav u nás, ale i v maďarské Budapešti či Londýně. 

Tvorbu Martina Salajky doprovází inspirace například zkratkovitostí a dětským výtvarným projevem Aléna Diviše, spontánní kresbou Jiřího Načeradského a samozřejmě také tvorbou Josefa Váchala. Autor stojí do jisté míry mimo klasickou zobrazivou malbu a nepřistupuje k obrazu se apriorní racionalitou, ale výsledný obrazový celek u něj utváří přirozenost a fantazie expresivními tahy štětce a probleskující barevností. Extrémy naší společnosti a umění se propisují také do výsledného výrazu Salajkovy tvorby, kterou ovládá primitivní, ale velmi pronikavá energie. Výstava Mimikry v Galerii Villa Pellé je jeho dosud největší samostatnou výstavou.

Výstavu Mimikry Martina Salajky, jejímž kurátorem je Radek Wohlmuth a její grafickou podobu výstavy vytvořil Martin T. Pecina, bude možné ve Ville Pellé navštívit od 24. srpna do 2. října. Více informací na www.villapelle.cz

DOPROVODNÝ PROGRAM K VÝSTAVĚ MIMIKRY

Komentovaná prohlídka s kurátorem a umělcem

6. 9. v 18.00

Cena 120 Kč / 90 Kč

Tvůrčí dílna

18. 9. 2022 ve 14:30

Publikováno 17. 08. 2022 v rubrice Výstavy