Výstavu Torza Gizely Šabókové v galerii Nová síň zakončí komentovaná dernisáž za účasti autorky

Retrospektivní výstava Torza renomované české sklářské výtvarnice Gizely Šabókové spěje k závěru. Pozoruhodná expozice bude v pražské galerii Nová síň přístupná už jen do čtvrtka 19. května, kdy ji v 17 hodin zakončí komentovaná dernisáž za osobní přítomnosti autorky. Návštěvníkům se tak nabízí jedinečná příležitost dozvědět se mnoho zajímavého o tvorbě Gizely Šabókové a vzniku vystavených artefaktů.

Zahájení výstavy Torza na konci dubna si nenechala ujít řada autorčiných kamarádů, kolegů a dalšíchvýznamných hostů. Například sklářský výtvarník a malíř Vladimír Kopecký nebo kurátorka a badatelka Sylva Petrová, historik umění a kurátor Richard Drury a grafický designér Robert V. Novák, s nimiž Gizela Šabókováspolupracuje na připravované biografii. Rozsáhlá publikace by měla vyjít na podzim a objeví se v ní i doposud nezveřejněné snímky ze života ateliéru profesora Stanislava Libenského na VŠUP, jehož je Gizela Šabóková absolventkou. 

Gizela Šabóková (*1952, Nové Zámky) je česká výtvarnice, pracující převážně se sklem, kovem a litinou. Ve skle jsou to pak zejména tavené objekty, malované a stavované vitraje. V neposlední řadě se věnuje práci v oblasti architektury.  Mezi lety 1973-1979 vystudovala v ateliéru prof. Stanislava Libenského na pražské VŠUP. Kolem roku 1980 začala tvořit první ze skla stavované objekty, pak následovala série děl, která autorka nazvala Nohatky a později Pranohatky. Od přelomu milénia tvoří převážně velké, ze skla tavené a vysekávané figury a torza. Nadále pracuje bez většího týmu, pouze s pomocí svého životního i profesního partnera Karla Bartoníčka. Během svého profesního života získala několik prestižních ocenění, její práce jsou ve stálých expozicích významných českých i zahraničních muzeí, např. v Musée des Arts Décoratifs v Louvru.

Mezi četnými pracemi Gizely Šabókové propojenými s architekturou je například 13 velkých vitrají pro zrekonstruovaný dům v Týnské ulici nebo čelní okna v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Nezanedbatelnou činností Gizely Šabókové je výuka v oboru ateliérového skla a malby na sklo. Od přelomu 80. a 90. let působila například v Pilchuck Glass School ve Washingtonu, Sheridan College v Torontu, v Centre del Vidre de Barcelona ve Španělsku nebo v Atelier du Verre de Sars-Poteries ve Francii. Pravidelně se zúčastňuje veletrhů umění a od roku 1985 bývá hostem na Mezinárodním sklářském sympoziu IGS v Novém Boru.

www.gizelasabokova.com

Galerie Nová síň, Voršilská 139/3, Praha 1

Publikováno 17. 05. 2022 v rubrice Výstavy