Knihy

  • Týden čtení dětem s Déčkem pozve děti i dospělé po celé republice ke společnému čtení

    Šestý ročník tradičního týdne oslav literatury a společného čtení, letos pod názvem Týden čtení dětem s Déčkem, od 1. do 7. června nabídne desítky pozoruhodných akcí. Ve městech a obcích po celé republice se bude předčítat, vyprávět, tvořit, hrát a sdílet, mnohdy se zapojením známých osobností ze světa kultury, umění a sportu. 

     

     

    více
  • Aňa Geislerová se stala kmotrou japonského komiksu: Japonsko je můj sen

    Kmotrou kultovního japonského komiksu-mangy All You Need Is Kill (Stačí jen zabíjet) se stala herečka Aňa Geislerová. Aňa má jako dcera známého japanologa a odborníka na kaligrafii Petra Geislera k Japonsku a jeho kultuře vztah odmalička. "Japonsko je můj sen. Stejně jako když máte intenzivní  sen, já mám Japonsko. Mám ho v sobě od táty, z dětství. Písmo, obrazy, jídlo, komiksy... Důvěrně známé místo, kde jsem nikdy nebyla. A kdykoliv se mu ráda přiblížím," říká Aňa Geislerová. Komiks kultovního kreslíře Takeši Obaty All You Need Is Kill (Stačí jen zabíjet) vznikl podle slavného stejnojmenného románu Hirošiho Sakurazakiho z roku2004, v němž  se promítly autorovy zkušenosti s hraním her i vliv příběhů pracujících s časovou smyčkou. Kromě komiksu podle něj vznikl i scénář skvělého sci-fi filmu s Tomem Cruisem Na hraně zítřka (2014). 

     

    více
  • Vychází pozoruhodná kniha Tři oříšky pro Popelku: Slavnostní uvedení 14. května na Světu knihy za účasti režiséra Václava Vorlí

    Národní filmový archiv v květnu vydává knihu o nově digitálně restaurovaném filmu Tř̌i oříšky pro Popelku.  Stejnojmenná publikace bude veřejnosti oficiálně představena  v sobotu 14. 5. od 17.00 na 22. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2016 na Výstavišti Praha - Holešovice

    více
  • Celé Česko čte dětem® deset let motivuje a inspiruje děti i dospělé ke společnému čtení

    Unikátní celostátní kampaň Celé Česko čte dětem letos slaví desáté výročí založení. Stovky tisíc nadšených dětí i dospělých, více než 3 000 participujících organizací, nespočet společných zážitků nad knihou... Stručná rekapitulace deseti let existence nejlépe dokládá mimořádný rozsah a význam kampaně Celé Česko čte dětem. Ve znamení „desetiletí" se odehrává celý ročník 2016.

     

     

    více
  • Pozvánka na křest knižní novinky: Ladislav Pecháček – Jak básníci čekají na zázrak

    Šestý díl „básníků“ přináší dlouho a netrpělivě očekávanou odpověď na otázku, jak se dál odvíjel osud věčného romantika, veršujícího lékaře Štěpána Šafránka a dalších postav, které se od premiéry prvního dílu v roce 1982 dostaly do nejširšího povědomí. Souběžně s uvedením filmu Jak básníci čekají na zázrak se pod stejným názvem dostává čtenářům do ruky povídkový základ z pera Ladislava Pecháčka, obohacený četnými fotografiemi.

    více
  • Knižní bestseller v audiopodobě, Amélie a tma

    Petra Neomillnerová je známá svými upírskými romány a novelami patřícími k žánru fantasy. Amélie a tma, která vyšla u nakladatelství Albatros, je její první kniha pro děti, kniha více než neobvyklá, přesvědčivá a čtenářsky úspěšná. Vypráví příběh dvou dvanáctiletých dívek Amélie a Markéty. Jedna z nich, Amélie, je však duch utonulé dívky, která spolu se svou matkou, slavnou operní zpěvačkou, zahynula před 122 lety při velké pražské povodni. Živá Markéta se s mrtvou Amélií seznámí v noci ve Stromovce a uzavře s ní osudové přátelství. V audioknize je příběh vyprávěn střídavě oběma hrdinkami v tzv. ich formě. Amélii načetla Nikola Votočková (známá dabérka filmové upírské ságy Twilight nebo TV seriálu Teorie velkého třesku.), Markétu Vladana Drvotová (TV seriál Cesty domů, Divadlo Radar). Maminky obou dívek představují renomované herečky pražského divadla ABC: Veronika Gajerová a Lenka Zbranková. Požitek z…
    více
  • Nakladatelství Akademie múzických umění v Praze vydává knihu Umění filmu

    Kniha Umění filmu, která nyní vychází v českém překladu v Nakladatelství AMU, představuje klíčovou filmovou propedeutiku sepsanou nejvlivnějšími filmovými vědci současnosti, americkými filmovými historiky Davidem Bordwellem a Kristin Thompsonovou. V euroamerickém kulturním okruhu se jedná o základní, nejrozšířenější a nejužívanější normotvornou učebnici filmových studií. Český překlad je pořízen z devátého anglického vydání z roku 2010. Kniha Umění filmu vychází z nejnovějších historických poznatků a představuje nové metodologické postupy. První vydání vyšlo již v roce 1979, všechna další jsou pravidelně aktualizována. Kniha je velmi vhodná také jako příspěvek do zdejší diskuse o filmové a mediální edukaci na středních školách, respektive jako vhodný nástroj k realizaci této filmové edukace. Kniha má pro úvod do filmových studií podobně stěžejní význam jako Dějiny filmu stejné autorské dvojice pro dějiny…
    více
  • KŘEST NOVÉ MONOGRAFIE OLDŘICHA KULHÁNKA EXLIBRIS

    v úterý 7.12. v 17.00 hodin Jedná se o velice exkluzivní knihu, která obsahuje přes 200 kvalitních reprodukcí grafik menšího formátu autorem vytvořených od roku 1975 do současnosti technikou leptu a litografie. Reprodukce doprovází text profesora MUDr. Kouteckého. Knihu pokřtí Ing.Tomáš Škaryd, člen Rady kraje Vysočina pro oblast cestovního ruchu a kultury spolu s vydavatelem Karlem Scherzrem a autorem děl akad.mal. Oldřichem Kulhánkem. Kniha vychází ve dvojím provedení, s grafickým listem O.Kulhánka v nákladu 150 kusů a dále v klasické podobě monografie. Obě verze budou v omezeném počtu nabídnuty vydavatelem při konání křtu k prodeji. Těším se na setkání při této mimořádné události.…
    více
  • Ministr kultury předá ocenění za nejlepší literární díla studentům z Vysočiny

    V pondělí 12. října v 17.00 se na Staré radnici ve Žďáře n. Sázavou uskuteční slavnostní vyhlášení vítězů literární soutěže určené pro studenty z Vysočiny. Vítězové se stanou historicky prvními, kteří dostanou Cenu Jana Zahradníčka za poezii a Cenu Jakuba Demla za prózu a k tomu také finanční ohodnocení za svá díla. Literárního večera se zúčastní ministr kultury Václav Riedlbauch, místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Kasal a ředitel Evropské akademie pro demokracii Jaroslav Hulák. „Těší mě, že se do prvního ročníku literární soutěže přihlásilo poměrně dost zájemců. Slavnostního večera se zúčastní celkem čtrnáct mladých literátů se svými rodiči. Některé příspěvky, ať už to byla próza, nebo poezie, jsou velmi kvalitní. Cílem soutěže bylo podpořit studenty v literární tvorbě a také to propojit s krajem, kde žijeme. Vysočina je krásný a inspirativní kraj, což dosvědčují i básníci a spisovatelé,…
    více
  • Být dlužen za duši

    Rozhovor Aleše Palána s Janem a Gabrielem Florianovými Staroříšské nakladatelství Josefa Floriana Dobré dílo objevilo české společnosti celou řadu osobností ve své době zcela neznámých. Za čtyřicet let činnosti vydal Josef Florian přes 400 mnohdy zásadních knižních publikací. Dobré dílo nebylo pochopitelně jen Josef Florian, ale i mnozí spolupracovníci a jeho početná rodina. Krátké vzpomínky na uhrančivé a vizionářské prostředí Staré Říše publikovalo mnoho návštěvníků, kteří se u Florianů jen mihli. Informovaný hlas zevnitř ale dosud nezazněl. Až dodnes. Synové Josefa Floriana Jan (nar. 1921) a Gabriel (nar. 1924) v tomto svazku vydávají jedinečné svědectví nejen o vydavatelské činnosti Dobrého díla - sami se jako mladí spolu s dalšími sourozenci na přípravě otcových titulů podíleli - ale hovoří o věcech, do kterých nikdo zvenku nemohl ani nahlédnout. Komplikované rodinné vztahy i složitá osobnost Josefa Floriana…
    více
  • Svědkové z továrny na smrt

    – historie a svědectví židovského sonderkommanda Členové zvláštního židovského oddílu, známého jako „sonderkommando“, byli jedinými očitými svědky masového vraždění ve vyhlazovacím táboře Osvětim-Brezinka. Nikdo jiný nesměl vědět, co se v osvětimské továrně na smrt odehrává. Členové sonderkommanda nebyli však pouhými svědky – vykonávali tu nestrašnější práci, kterou si lze představit, byli nuceni udržovat mašinerii smrti v chodu: prováděli přípravy pro hromadné vraždy nevinných obětí, statisíců lidí, včetně dětí a žen. Svlékali lidí před vstupem do plynových komor, dopravovali jejich mrtvoly do pecí krematoria nebo je pálili na hranicích a odklízeli jejich popel. Protože však úkolem továrny na smrt nebylo jen vraždit, ale i vytěžit ze zavražděných, co se dalo, museli vězni zvláštního komanda mrtvolám nejdříve vytahovat zlaté zuby a stříhat vlasy. Šaty, peníze, šperky, zubní zlato, vlasy a dokonce i…
    více
  • Nikdy jsem nechtěla zabíjet / Příběh dívky mezi frontami

    Senait G. Mehari Nevypadalo to, že je autorce této knihy předurčen dlouhý život. Její dětství bylo jako noční můra. Je téměř zázrak, že přežila. Ještě větší zázrak je, že Senait dnes jde svou cestou jako sebevědomá a silná mladá žena, která se vyrovnala se svým osudem a dokáže o něm bez hořkosti vyprávět. Senait se narodila (snad) v r. 1974 v dnešní Eritreji uprostřed občanské války. Vleklá válka, ve které si Eritrea nakonec vybojovala nezávislost na Etiopii, rozdělila její rodinu a Senait se jako dcera Eritrejce a Etiopanky hned po svém narození ocitla mezi frontami. Otec byl na útěku a nechal ženu i s čerstvě narozeným dítětem na holičkách. Matka dceru pár týdnů po narození odložila. Do pěti let vyrůstala Senait v dětském domově. Pak se jednoho dne objevila žena, která se prohlásila za její matku, a vzala Senait k sobě. Jen rok žila Senait šťastným rodinným životem se sourozenci a prarodiči. Když válka začala…
    více