Výstavy

  • Toyen a další originály uměleckých děl putují po věznicích v rámci projektu Věznice: místo pro umění

    Netradiční umělecké turné po Čechách začalo v pražských věznicích na Pankráci a v Ruzyni, které navštívili autoři projektu Věznice: místo pro umění Ondřej Horák a Martina Reková spolu se zástupci Moravské galerie v Brně a…
    více
  • Kašpar přiletí do Prahy

    Uprostřed závodiště ve Velké Chuchli přistane v pátek replika letounu ing. Jana Kašpara. Pilot Petr Mára tak zopakuje památný let z Pardubic do Prahy, který se odehrál 13. května 1911. Vše ovšem záleží na počasí, nesmí totiž ani pršet a ani nesmí být vítr vyšší než tři metry za vteřinu. Předpovědi v tomto ohledu nejsou zcela ideální, má se ochladit. Proto bude pilot oblečen do neoprenu a obličej bude mít zřejmě ovázán, protože v letadle není žádná ochrana před větrem. Uvedl to jeden z organizátorů letu Martin Kindernay. Sto let od rekordu Let do Prahy je připomínkou stoletého výročí činu, který byl v tehdejší Evropě i Americe ojedinělý. Dosavadní rekord v dálkovém letu na území Rakouska Uherska byl let z Vídeňského Nového Města do Šoproně, což je necelých 70 kilometrů. Ing. Jan Kašpar uletěl asi 120 kilometrů. Bohatý program oslav Oslavy tohoto rekordního dálkového letu začínají už 12. května, kdy se bude…
    více
  • Škrétova výstava se blíží ke konci

    Výstava Karel Škréta: Doba a dílo, která začala 26. listopadu loňského roku, se chýlí ke konci. Naposledy je možné ji vidět 10. dubna. Chcete-li si však výstavu vychutnat, pak nečekejte na poslední dny. S tím, jak se krátí čas, přibývá i zájemců a i ve všední dny, kdy bývala návštěvnost slabší, je účast hojná. Navíc absolvovat najednou obě části výstavy v Jízdárně Pražského hradu a ve Valdštejnské jízdárně je časově velmi náročné. Ještě bude divadlo Součástí výstavy je a i po jejím skončení bude řada doprovodných programů. Ještě 7. dubna je možné vidět v Salesiánském divadle veselohru Václava Aloise Svobody Navarovského Karel Škréta, malíř v podání amatérského souboru Temus Lamus. Unikátní divadlo, které se hraje v dobových kostýmech z 19. století zapůjčených z Národního muzea. Po skončení výstavy se připravujeje cyklus Procházek Prahou Karla Škréty od kolébky po hrob, kde bude možné vidě a…
    více
  • Jděte se zasmát do Mánesa

    Měli bychom zamáčknout slzu, ale faktem je, že je lepší se zasmát. Michal Hrdý, karikaturista, který zemřel v létě 2003, má totiž výstavu v Mánesu. Česká unie karikaturistů obnovila v Mánesu své salony, a tak se tam můžete setkat s jeho kresbami až do 4. dubna. Sponzorem výstavy se stal pražský neortodoxní sochař Jan Řeřicha jr., který proslul svými kamennými houslemi a experimenty, které obdivují na celém světě. „Tvorba Michala Hrdého mi přinášela dobrou náladu, takže jsem se rozhodl přispět k uspořádání jeho výstavy,“ řekl Jan Řeřicha. Michal s pivem Michala Hrdého bylo možné potkat v mnoha pražských restauracích, měl vždy fix a skicák, pil pivo a kreslil, tu a tam zazdil vše panákem. V Karlíně se ho bylo možné najít v Galerii Mimo, kterou založil Aleš Voves, legenda české rozhlasové žurnalistiky. Na druhém břehu se daly vidět jeho obrázky u Věstonického Venouše. A tak si ho většina lidí pamatuje. Sorry, to…
    více
  • Přední současní umělci a odsouzení v českých věznicích vytvoří společně třicet originálních uměleckých děl

    Lektorské centrum GASK, Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře, pokračuje ve své dlouhodobé snaze zpřístupňovat umění lidem, pro které není běžně dostupné. Po projektech, v rámci kterých pracovali lidé z galerie se skupinou seniorů nebo s nevidomými, přichází GASK s jedinečným uměleckým projektem Věznice: místo pro umění. Ten propojí dva vzdálené a odlišné světy – na svobodě a za mřížemi. Do originálního uměleckého počinu je zapojeno zhruba třicet předních současných českých umělců a stejný počet odsouzených. Projekt vznikl ve spolupráci s Vězeňskou službou České republiky a v těchto dnech startuje dohromady v šesti českých věznicích. Tento umělecký počin je rozdělen do dvou částí. Jedna z nich nabízí aktivní zapojení odsouzeného do procesu tvorby nového uměleckého díla. Autorem vzniklého díla bude vždy autorská dvojice – současný umělec a odsouzený. Zapojení umělci se pohybují mezi různými…
    více
  • GASK nabízí poslední možnost zhlédnout stálou expozici Sbírka 123 v současné podobě, čeká ji obměna s díly Antonína Slavička, J

    Poslední možnost zhlédnout zdarma stálou expozici Sbírka 123 v současné podobě nabízí galerie GASK v neděli 13. února. Stálou expozici čeká obměna a pod názvem Sbírka 123 – Inovace ji budou moci návštěvníci nově zhlédnout již od 19. února. K vidění zde budou nově například díla Antonína Slavíčka, Jana Preislera, Jakuba Schikanedera, Otakara Lebedy, Antonína Chitussiho a dalších tvůrců. Díla budou v rámci expozice opět řazena netradičně dle data, kdy je galerie získala do své sbírky. Od loňského května mají návštěvníci GASK příležitost sledovat v rámci stálé expozice Sbírka 123, jak se v průběhu času utvářela sbírka této galerie v závislosti na politických a společenských změnách. Stálá expozice Sbírka 123 doposud odkryla takové skvosty z depozitáře GASK, jako jsou díla Josefa Čapka, Toyen, Jana Zrzavého, Otto Gutfreunda, Františka Tichého, Zdeňka Sýkory nebo Vladimíra Boudníka. Nyní GASK příchází s obměnou…
    více
  • GASK uvádí další cyklus Nebezpečných vztahů, vedle Warhola vystaví Cranacha

    Slavný obraz krále pop-artu Andyho Warhola s názvem Dvojitá zlatá Mona Lisa bude vystaven v kutnohorské galerii GASK spolu s obrazem Madona s dítětem od německého renesančního malíře Lucase Cranacha. Galerie Středočeského kraje tím pokračuje ve výstavním cyklu Nebezpečné vztahy. Obě díla pocházejí ze soukromých sbírek, divákům tak od středy 28. října nabízejí ojedinělou příležitost konfrontovat se pro ně s běžně nepřístupným uměním. Ve stejný den bude také exkluzivně zpřístupněna jižní věž galerie, proběhne komentovaná prohlídka výstavy Start Point s kurátorem Pavlem Vančátem a Lektorské centrum nabídne celodenní výtvarný program v dětském koutku. Vstupné do celé galerie bude v den státního svátku zdarma. Výstavní cyklus Nebezpečné vztahy začal v Kutné Hoře letos v srpnu. Tehdy GASK vystavil obraz Mikuláše Medka a drátěný objekt Karla Malicha. Podle pravidel Nebezpečných vztahů je každý z autorů zastoupen vždy…
    více
  • Hirstova výstava začne v prosinci, v říjnu GASK vystaví dílo Andyho Warhola

    Výstavu Damiena Hirsta bude možné zhlédnout v kutnohorské galerii GASK od prosince tohoto roku. Důvody pro posunutí termínu výstavy jsou organizační a časové – GASK usiluje o uvedení výstavy ve spolupráci s Damienem Hirstem a jeho týmem a za umělcovy osobní účasti. V říjnu GASK představí speciální výtvarný projekt, jehož jádrem bude slavný obraz krále pop-artu Andyho Warhola. Česká veřejnost bude tak mít vůbec poprvé možnost vidět Warholovu Dvojitou zlatou Mona Lisu, jež vychází z ikonického díla Leonarda da Vinciho. V listopadu GASK představí výstavu díla Alfonse Muchy, jejímž kurátorem je uznávaný historik a znalec secesního umění Petr Wittlich. Warholův obraz Dvojitá Mona Lisa má významné postavení v umělcově tvorbě i v dějinách umění, galerie ho pro výstavu získala ze soukromé sbírky. Andy Warhol převedl v roce 1980 slavnou Mona Lisu technikou sítotisku na plátno. Více než reinterpretace historické tradice zajímal…
    více
  • SELŽI ZNOVA. v Entrance Gallery

    Název výstavy odkazuje k tradici moderny, která, ač sama mistrně vládne uměleckým jazykem, ráda sleduje svou vlastní neschopnost či nemožnost, až s ní téměř splývá. Jako postavy z románů Roberta Walsera, které si zakládají na vlastní nedůležitosti, díla umělců tu vytváří kontrapunkt k situaci moderního člověka, který sice nerozumí sám sobě, ale neustále přesvědčuje ostatní o tom, co umí, může a dokáže. Na první pohled se tedy tato výstava nabízí jako vyjádření frustrace z všudypřítomného a stále se zvyšujícího tlaku na výkon nebo, lépe řečeno, zdání výkonu. Při hlubším zamyšlení se jeví sama tato sklíčenost jako objekt posměchu či podivně zaujatého pozorování. Sebeironie tu hraje dvojí roli: umožňuje se vyhnout patosu, který tu přesto číhá, a poskytuje úhel pohledu, který je kriticky upřen na stav věcí teprve ve druhém plánu, protože se nejvíce zajímá o onoho nepřizpůsobivce a celou komedii, která…
    více
  • Výstavní prostor Whitebox v GASK pořádá výstavu Skins

    Výstava představující instalaci tapet designérů Veroniky Jirouškové, Lucie Kocmanové, Jakuba Hájka a Viktora Koreise tvořících pod názvem Skins bude zahájena v sobotu 4. září v 16 hodin ve výstavním prostoru Whitebox v galerii GASK. Instalace designérského sdružení Skins, které se zaměřuje na možnosti současné digitální technologie a její využití pro velkoformátové tisky tapet, bude veřejnosti dále přístupná do 29. listopadu. Každý člen Skins se zaměřuje při navrhování tapet na jiná východiska a postupy. Veronika Jiroušková pracuje s kresbami, až ve druhé fázi zpracovává motivy v počítači, Jakub Hájek vytváří geometrické vzory inspirované op-artem, Lucia Kocmanová využívá ve svých vzorech vektorové kresby, Viktor Koreis zase tiskem s motivy Skins doplňuje své prostorové realizace a svítidla. Nabízí se tak nekonečné množství aplikací jednotlivých motivů a na rozdíl od klasických tapet lze motivy aplikovat i bez…
    více
  • Jeden svět nestačí – umění 19. století ze Sbírky Patrika Šimona

    Sbírka Patrika Šimona patří mezi významné soukromé sbírky v Čechách. Její akční rádius zahrnuje umění pěti staletí. Už na začátku zaujme nejen počtem exponátů (téměř 16 000 uměleckých děl), ale zejména rozmanitostí fondů a jednotlivých výtvarných disciplín (obrazy, kresby, grafiky, sochy). V Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě přichází s premiérou projektu epochy tzv. dlouhého 19. století (1780–1914). Umění tohoto období je pro sběratele velmi oblíbené. Formát výstavy obsahující okolo osmdesáti exponátů se pokouší v zhuštěné podobě ukázat, že jakákoli stylová definice je pro vymezené 19. století neuskutečnitelná. 19. století není renesancí ani barokem, přesto je předělovou epochou, kde se odehrálo vše významné a vstoupilo bránou do 20. století jako již hotový fundament. Vysoká koncentrace rychle se měnících a překrývajících stylových a formálních kánonů je navíc komplikována přítomností…
    více
  • Unikátní putovní výstava „Apoteóza lásky“ u příležitosti 150. výročí narození Alfonse Muchy začíná v Obecním domě

    Unikátní putovní výstava pořádaná Muchovou nadací u příležitosti 150. výročí narození Alfonse Muchy nazvaná Apoteóza lásky se koná od 2. července v Obecním domě v Praze. Výstava představí celou tvorbu umělce, kromě litografií také pastely, kresby, grafické práce, dekorativní předměty nebo méně známou část Muchovy tvorby – fotografie, které nebyly doposud v České republice vystaveny. Každá ze zastávek této putovní výstavy, která se do roku 2012 představí v Kutné Hoře, Ostravě, Liberci a Plzni, bude jedinečná svou koncepcí, jež bude vždy dílem jiného kurátora. Návštěvníci tak budou pokaždé konfrontováni s unikátním výběrem prací Alfonse Muchy a novou interpretací jeho tvorby. Celkově bude na výstavě, jež se věnuje tématům jako je rodina, život, krása a lidskost prezentováno více než sto Muchových děl. Výstava v Obecním domě potrvá do 30. září letošního roku, v odlišné podobě se otevře znovu hned v říjnu v…
    více
Na začátek « 1 5 9 10 11 12 13 14 15 17 18 » Na konec