Výstavy

  • Výstava fotografa Josefa Hníka v pražské Staroměstské radnici představí i snímky pořízené starými měchovými fotoaparáty

    V pořadí již dvaadvacátou výstavu českého fotografa Josefa Hníka nazvanou Fotografie 1968 - 2016 bude možné zhlédnout od 27. července do 11. srpna v prostorách Křížové chodby a Rytířského sálu Staroměstské radnice v Praze. Výstava představí průřez fotografickými pracemi autora od přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století po jeho současnou tvorbu. Na výstavě tak budou moci návštěvníci zhlédnout klasické černobílé cykly fotografií různých typů zátiší pořízené starými měchovými fotoaparáty i experimentální a dramatičtější barevné snímky postav a tváří. Součástí výstavy bude také zcela nový Hníkův fotografický projekt My lidé zobrazující výjevy inspirované současnými válečnými konflikty. Na výstavě bude představena i autorova nová fotografická publikace Několik postav a mnoho tváří.

     

     

    více
  • Výstava Sportu zdar! v DOXu

    Výstava SPORTU ZDAR! v Centru současného umění DOX představuje díla a projekty více než šesti desítek českých umělců, které odrážejí vztah umění a sportu od roku 1945 do současnosti. Vedle maleb, kreseb, grafik a fotografií jsou představeny i koláže, sochy či instalace známých i méně známých tvůrců. 

    více
  • Jiří Bielecki - Vznášení. Tvorba z 60. - 90. let. Museum Kampa (20. 5. – 26. 9. 2016)

    V pátek 20. května bude v pražském Museu Kampa zahájena retrospektivní výstava obrazů, grafik a prostorových objektů Jiřího Bieleckého. Bieleckého dílo se tak konečně vrací do uměleckého provozu.

    Malíř, grafik a tvůrce objektů Jiří Bielecki (1929-2000) patřil k výrazným představitelům generace, která vstoupila na výtvarnou scénu v počátcích šedesátých let reduktivně orientovanou tvorbou. Byl jedním z prvních členů Klubu konkretistů, v jehož rámci představoval citlivý protipól vůči přísné geometrické formě a čistě racionálnímu strukturování plochy a prostoru. Přes svoji specifickou a originální polohu však Bieleckého dílo zůstává dodnes neprávem opomínáno. 

     

     

    více
  • Kulturní tip: Multimediální instalace Tvary času – nejnovější technologie tisku 3D v foyer Divadla pod Palmovkou

    Foyer pražského Divadla pod Palmovkou bude od 23. května do 6. června hostit pozoruhodnou výstavu Tvary času. Multimediální instalace, jejímž klíčovým tématem je pomíjení, je dílem Agnieszky Ewy Braun. Tvary času jsou prvním polským projektem svého druhu, využívají nejnovější technologie tisku 3D v skutečném prostorovém rozsahu a technologii Slow Motion. Výstava je součástí doprovodného programu 1. ročníku divadelního festivalu Palm Off Fest, který se koná od 23. května do 6. června v Divadle pod Palmovkou.

    více
  • Dominik Mareš, "odborník na vznik galaxií", vystavuje v KC Průhon

    V galerii Kulturního centra Průhon právě probíhá výstava obrazů Dominika Mareše, autora uměleckých děl v duchu strukturální abstrakce, které jsou součástí soukromých sbírek ve více než dvaceti zemích. Jeho obrazy byly k vidění na čtyřech desítkách samostatných výstav v Čechách i zahraničí. Výrazné struktury a primitivní piktogramy reflektují dědictví výtvarného umění, které ve spojení s neonovými barvami zprostředkovává divákovi hluboce prožité osobní sdělení.  

    více
  • Malíř a milovník džungle Otto Placht v říjnu vystavuje v Plzni

    Malíř a milovník džungle Otto Placht v říjnu vystavuje v Plzni - vernisáž zahájí Týden hispánské kultury Známý český malíř a nekonvenční výtvarník Otto Placht od 8. do 31. října v prostorách Magistrátu města Plzně vystavuje své nové obrazy inspirované léty strávenými v Jižní Americe. Pozoruhodná expozice nazvaná Ztracený ráj je součástí 5. ročníku festivalu Týden hispánské kultury v Plzni, který se tentokrát odehrává ve znamení Peru. Slavnostní vernisáž se uskuteční 7. 10. v 17 hodin za přítomnosti velvyslankyně Peru v ČR a je spojena s oficiálním zahájením Týdne hispánské kultury. V 18 hodin v obřadní síni Magistrátu města Plzně (nám. Republiky 1) následuje přednáška autora o jeho tvorbě a životě v Peru.…
    více
  • Art Safari 24 v Sochařském studiu Bubec – tip na kreativní víkend pro celou rodinu

    Sochařské studio Bubec pořádá o víkendu 22. - 23. září tradiční workshop Art Safari, tentokrát s pořadovým číslem 24. V prostorách bývalé skladové haly v Praze-Řeporyjích proměněné na umělecké studio, představí své práce Marie Borenstein, Daniela Halová, Andrew Hauner, Jana Hubatková, Pavlína Komoňová, Patrik Kriššák, Tomáš Kubačka, František Matoušek, Oldřich Moris, Lenka Nesázalová, Tets Ohna Ri, Ladislav Průcha, Lucie Raškovová Jakub Řídký, Hans Silvester, Paulina Skavová, Viktor Svatoš, Kateřina Sušková, Martina Špinková, Alan Ulrich, Adam Velíšek, Tereza Vyhnálková, Diana Winklerová a Vít Zdrubecký. Vernisáž výstavy je 22. září v 16.30 hod. Součástí Art Safari 24 je spolu s prezentací pozoruhodných děl také atraktivní doprovodný program pro všechny věkové kategorie, který začne v sobotu i v neděli ve 14 hodin. Občanské sdružení Bubec provozuje sochařské studio stejného jména v pražských Řeporyjích od…
    více
  • Sochy Olbrama Zoubka ozdobí Bastion

    V prostoru obnoveného Bastionu XXXI Novoměstských hradeb budev úterý 21. srpna 2012 v 18:00 zahájena výstava soch Olbrama Zoubka. Exponáty tu zůstanou až do konce října, prohlédnout si je můžete kdykoliv od 9. hodiny ranní až do 22. hodiny večerní. Vernisáž doprovodí slovem Olbram Zoubek, jeho sochařský kolega Milan Martiník a starostka Jana Černochová, která výstavě poskytla záštitu. O hudební část programu se postará Jan Matěj Rak. Olbram Zoubek(*21. dubna 1926 v Praze) je jedním z nejvýznamnějších sochařů současnosti, který se výrazným způsobem zasloužil o rozvoj české architektonické plastiky. Patřil mezi umělce, odmítající konformitu s komunistickým režimem. Mimo jiné je autorem posmrtné masky Jana Palacha(1969), kterou po nástupu „normalizace“ skrýval až do listopadu 1989, ale také posmrtné masky Jana Zajíce (1970). Až téměř třináct let po „sametové revoluci“, v květnu r. 2002, byl na Petříně odhalen jeho Pomník…
    více
  • Křest knihy a výstava Památné stromy Prahy

    V Botanické zahradě v Troji byla v pátek 2.3. dopoledne pokřtěna kniha Památné stromy Prahy. Dílo autorů Pavla Kyzlíka, Aleše Rudla a kol., které vzniklo díky podpoře Magistrátu hl. m. Prahy, je souborem vlastivědných vycházek, jejichž cílem jsou chráněné dřeviny. Texty vycházek jsou koncipovány tak, že přinášejí informace i o chráněných územích Prahy, ale kromě toho rovněž uvádějí kulturně-historické informace, které by měly sloužit ke komplexnímu poznání území. Velký prostor je v publikaci věnován i popisu všech vyhlášených památných stromů v Praze. "Podrobný a ucelený soupis významných pražských stromů je nejen skvělou inspirací k vycházce do míst, kde byste možná unikátní strom nikdy nečekali, ale hlavně motivací k další péči o těchto 200 unikátních kusů, stejně jako o všechny jejich nástupce. Vždyť kdo ví, třeba i o nich se bude za několik set let psát," komentoval vydání knihy radní Radek…
    více
  • Bodies

    ODKUD SE VZALA TĚLA BODIES ? Mezi lidmi se mluví o tom, Že to jsou těla čínských politických vězňů, provozovatel výstavy na oficiálních stránkách tvrdí, že se sice jedná o asiaty, ale jen o ty, kteří dali souhlas k použití svého těla pro vědecké účely, nebo o neidentifikovatelná těla. Člověk má v těle 96 tisíc kilometrů cév... uvádí se na výstavě. Bodies, které máme v ČR jsou jen slabý odvárek oproti zahraničí! Současně s námi má výstavu ještě 5 dalších měst a na některých můete spatřit i těhotnou ženu s otevřeným břichem, ve kterém je vidět plod. Exempláře, které u nás neuvidíte si můžete prohlédnout v sekci videa. Příprava menších orgánů k vystavení zabere vědcům v průměru týden až dva, zatímco příprava celého těla pro Bodies může zabrat až jeden rok Výstavu Bodies... The Exhibition shlédlo na několika málo místech na světě již přes 16 milionů lidí, v Amsterodamu měly zájem v…
    více
  • Jiří Lindovský, grafik a kreslíř, získal Cenu Vladimíra Boudníka

    Cenu Vladimíra Boudníka za rok 2011 získal grafik, kreslíř a malíř Jiří Lindovský. Porota laureáta ocenila za svou odvahu nově zformulovat pohledy na civilizační tématiku. „Letošní laureát Jiří Lindovský ve svých pracích hledá skutečnou povahu věcí, mechanismů, přístrojů, předmětů, jimiž jsme každodenně obklopeni. Jeho usilovné pronikání do vnitra technických výkresů vede k ústřední, jednotící otázce: Co to vlastně je podoba?,“ shrnul primátor ve své řeči a připomněl, že ztvárnění celoživotního hledání na odpovědí na věčné otázky jsou důvodem, proč letošní cenu Vladimíra Boudníka obdržel profesor pražské Akademie výtvarných umění Jiří Lindovský. Ukázky z jeho díla budou od úterý vystaveny v pražském Clam-Gallasově paláci, kde návštěvníci uvidí také téměř dvě stovky děl z 18. ročníku soutěže Grafika roku. Do soutěže bylo přihlášeno na 350 prací, porota udělila devět cen a 25…
    více
  • BLOCK CITY

    Datum konání je 1.2.2012 - 2.3.2012. Téma městského bydlení a masové výstavby přitahuje pozornost nejen architektů, urbanistů či sociologů, ale i široké veřejnosti. Není proto divu, že výstavě BLOCK CITY, která je od 1. února do 2. března k vidění v pražské Galerii Jaroslava Fragnera, předchází pověst návštěvnického trháku. Prezentuje totiž patnáctiletou práci nizozemského architekta Barta Goldhoorna, který pro rotterdamské bienále architektury zmapoval historické, současné i možné budoucí podoby hromadného bydlení v podobě velké putovní výstavy. Jím komentovaná prohlídka výstavy proběhne v úterý 31. ledna od 18 hodin. V případě České republiky je téma spojeno se sídlišti, paneláky nebo v novodobém žargonu satelity – sídelní kaší. Ve světě však lze za posledních padesát let vysledovat mnohem pestřejší a ovšem i kontroverznější projekty. Návštěvníci galerie se tak mohou těšit na ukázky realizací, od…
    více