Výstavy

  • Na veletrhu Dřevostavby bude mít premiéru i třípodlažní expozice z panelů z vrstveného dřeva

    23.2.2012 začal na Výstavišti - Praha Holešovice hned šestice veletrhů orientovaných především na stavebnictví a stavební doplňky. V rámci veletrhu Dřevostavby bude mít premiéru i třípodlažní expozice sestavená z panelů z…
    více
  • OTTO WICHTERLE / VĚDEC A VYNÁLEZCE

    Výstava věnovaná životu a dílu jednoho z nejvýznamnějších českých vědců. Přijďte se o něm dozvědět více! VSTUP ZDARMA. 2.12.2011 - 7.1.2012 České centrum Praha Jen málokterý český vědec se těší takovému uznání a popularitě, doma i v zahraničí, jako právě prof. Otto Wichterle, který je znám především díky svému vynálezu kontaktních čoček. Jeho neobyčejný příběh a neuvěřitelný přinos vědě je velkou inspirací a je stálým předmětem zaslouženého obdivu. V letošním roce si připomínáme 50. výročí jeho vynálezu měkkých hydrofilních kontaktních čoček a zároveň rok 2013 bude rokem nedožitých stých narozenin pana profesora. Česká centra tedy využila těchto dvou významných výročí a rozhodla se uspořádat spolu s Ústavem makromolekulární chemie Akademií věd ČR výstavu věnovanou právě Otto Wichterlemu, jeho životu, životnímu dílu a jeho významu nejen pro svět vědy, ale i každodenní praktický život.…
    více
  • Komiksové Muzeum Káji Saudka otevřeno

    Obrazy, plakáty, ukázky komiksů a reprodukce děl českého tvůrce komiksů Káji Saudka představuje nově otevřené komiksové Muzeum Káji Saudka, které vzniklo v prvním patře Klubu Batalion v ulici 28. října v sousedství pražského Václavského náměstí. Další ukázky z tvorby nekorunovaného krále českého komiksu, který od roku 2006 leží v kómatu v nemocnici, zde budou představovat specializované výstavy. Komiks se hodí spíš do hospody „Kája Saudek je sice autor komiksu, ale hlavně velký umělec, který autentickým způsobem zcela po svém reflektoval dobu,“ řekl při otevírání muzea publicista Ondřej Neff, který se jako scenárista podílel na Saudkově komiksu Arnal a dva dračí zuby. „S velkou úlevou jsem zjistil, že to není muzeum, ale hospoda,“ zhodnotil O. Neff umístění Saudkovy expozice. Průřez komiksovým světem Káji Saudka „Je tady víceméně průřez Kájovou tvorbou – obrázky od 50. let až do doby, kdy ještě mohl…
    více
  • Nejznámější světový fotograf David LaChapelle vystavuje v Rudolfinu

    Až do 26. února hostí Galerie Rudolfinum expozici jednoho z nejznámějších světových fotografů současnosti, Davida LaChapella. Kromě jeho vrcholné tvorby z přelomu tisíciletí jsou na výstavě Tak pravil LaChapele vystaveny i jeho nejnovější snímky, jež expozice klade do kontextu s jeho nejranější tvorbou, která doposud ležela několik desítek let uschována v LaChapellově archivu. LaChapelle jako filmař Vizuální styl Davida LaChapella je nezaměnitelný a způsob jeho tvorby z posledních let připomíná spíše práci režiséra. Scenérie a obrazy, které LaChapelle fotografuje, jsou vytvořeny do nejmenšího detailu podle autorových představ. Od způsobu nasvícení přes kompozici aktérů v jednotlivých záběrech až po jejich kostýmy a make-up. Výstava v Rudolfinu láká především na jeho velkoformátové fotografie, jejichž výprava připomíná vysokorozpočtový celovečerní film. Zorchestroval i potopu světa Jedním z těchto snímků je…
    více
  • Prezident přivezl poklad z Kremlu

    Kromě podpisů smluv na kontrakty v hodnotě téměř 55 miliard korun přivezl prezident Medveděv i unikátní výstavu, kterou ještě nevidělo žádné hlavní město na světě. Prezidentova návštěva zčásti ovlivnila i život ve městě, ale například hromadná doprava nebyla omezena. Na to, jak byl prezident chráněn a jak vypadalo zákulisí jeho návštěvy, se podívejte v naší fotoreportáži. Praha je první Kremelské sbírky obsahují skutečné unikáty. Některé z předmětů se sice již objevily například v Londýně a ve Vídni, ale tak rozsáhlou a unikátní výstavu ještě žádná metropole neměla šanci vidět. Korunovační klenoty i církevní symboly Vzácné exponáty ze sbírek Kremlu byly pojištěny na 1,7 miliardy korun, ale ani tato částka nevyjadřuje jejich historickou hodnotu. Jde o 163 exponátů, které jsou dokladem vyspělosti a náročnosti carského dvora. Šperky i vzácné ikony, ale i korunovační klenoty ukazují život na…
    více
  • Rudá muzea připomínají komunistické výstavy

    Výstava Rudá muzea je název nového výstavního projektu Národního muzea, který byl zahájen v Národním památníku na pražském Vítkově a potrvá do dubna příštího roku. Věnuje se působení komunistické ideologie na československá muzea a způsobu, jakým se odrážela v jejich činnosti. „Výstava patří mezi první prezentační projekty, které se věnují reflexi období let 1948–1989 v českém muzejnictví a kultuře obecně,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Tank pro Gottwalda Rudá muzea v úvodní části expozice vysvětlují obecné fungování československých muzeí a jejich roli ve společnosti, zabývají se také komunistickými rituály, symboly a dobovou rétorikou. „Vybrali jsme předměty z těch významnějších muzeí v rámci České republiky. Návštěvníci si mohou prohlédnout třeba model amerického tanku Sherman, který darovali plzeňští učňové prezidentovi Klementu Gottwaldovi,“ uvádí autor…
    více
  • Čerti, vodníci i princové se potkali ve Smečkách

    Historické i současné loutky se až do 28. ledna příštího roku zabydlely na výstavě v Galerii Smečky. Dvě galerijní patra plná loutek jak z předminulého století, tak z dílen současných řezbářů, nadchnou v předvánočním čase jak děti, tak dospělé. Vedle loutek jsou ve Smečkách vystaveny také kulisy, rekvizity i celá divadla velkých, třeba i metrových loutek. Marionety se v českých krajích začaly rozmáhat přibližně před třemi sty lety a vrcholná éra kočovných loutkářů přišla poté, kdy se na scéně objevil Kašpárek Matěje Kopeckého. V Galerii Smečky jsou ale k vidění především tradiční postavy loutkářského repertoáru, jako jsou čerti, smrtky, králové, sedláci a šlechtici. Vedle čertů jsou zde vystaveny také další bájné příšery, kterými se strašily a bavily děti, například vodníci, skřeti a draci. Jaké loutky vznikají dnes? Jakýmsi protipólem staré tradice jsou na výstavě loutky současných loutkářů…
    více
  • Svatovítský poklad se vrací

    S ročním zpožděním se podařilo připravit obnovenou expozici svatovítského pokladu. Ten bude přístupný veřejnosti od pravého poledne 16. prosince. Po více než dvaceti letech se svatovítský poklad vrací do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu. Provoz expozice slavnostně zahájí pražský arcibiskup Dominik Duka, OP, a prezident republiky Václav Klaus. Pro veřejnost jen část V nové expozici se objeví na 139 předmětů z celkového počtu několika set kusů, které poklad obsahuje. K vidění budou ta nejlepší díla zlatnická, dále pak obrazy, ale i dobový textil a také relikvie, které jsou nedílnou součástí pokladu. Půjde například o meč svatého Václava, zbytky dřeva z kříže, na němž byl ukřižován Ježíš Kristus. Jedním z nejvzácnějších exponátů je pak korunovační kříž, který vznikl na popud Karla IV. a používal se při korunovačních obřadech českých králů. Zvláštní vstupné Do kaple sv. Kříže bude…
    více
  • Třicet vězňů vystavuje v galerii DOX

    Výsledky několikaměsíční spolupráce umělců s vězni ze sedmi českých věznic představuje výstava Věznice: místo pro umění, která je až do 12. ledna k vidění v centru současného umění DOX. Do nevšedního projektu, který se pokouší spojit dva rozdílné světy, se zapojili například umělci Michal Pěchouček, Eva Koťátková, Jaromír 99 nebo finalisté letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého Pavel Sterec a Filip Cenek. Výstava není omezena formou vizuálního vyjádření, a návštěvníci tak zde najdou vše od malby přes fotografii po instalace a videa. Třicet umělců a třicet odsouzených Celý koncept výstavy je postaven na vytvoření třiceti autorských dvojic, které sestávaly vždy z odsouzeného a výtvarníka, který vězně umělecky vede. Komunikace s vězni probíhala buďto prostřednictvím dopisů, anebo umělci navštěvovali své kolegy ve věznicích. Zapojení výtvarníci se inspirují z nejrůznějších uměleckých směrů či postupů, a…
    více
  • Nábřeží pod Letnou se opět proměnilo v galerii

    Po tříleté odmlce se projektem Voina Wanted opět otevřela venkovní galerie Artwall na nábřeží u Letenského tunelu. Ruský umělecký kolektiv Voina, který vznikl v roce 2007, se proslavil především akcemi kritizujícími mocenské poměry a porušování občanských práv a svobod v Rusku. Jejich umělecký projekt vytvořený přímo pro Artwall sestává z fotografií zobrazujících veřejné popravy představitelů nežádoucích sociálních skupin, jako jsou homosexuálové či cizinci. Boj proti umlčovacím metodám „Projekt Voina Wanted je gestem vyjádření solidarity se dvěma členy skupiny stíhanými pro napadení a urážku veřejného činitele. K těmto deliktům mělo údajně dojít v rámci demonstrace proti omezování shromažďovacích práv v Rusku,“ říká jeden z kurátorů projektu Petr Motyčka. Tváří kampaně a hledaným „zločincem“ je Oleg Vorotnikov, který se již v minulosti stal obětí brutálních vyšetřovacích metod ruské policie a na…
    více
  • Za betlémy nejen ke Karlovu mostu

    Vltavský rybí betlém je hitem výstavy, kterou uspořádalo Muzeum Karlova mostu. Rybí betlém je doplněn akváriem. Kromě něj vás čeká ukázka betlémů z posledních tří set let a výlet lodí. Výstavu uspořádalo Muzeum Karlova mostu a Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou k 5. výročí založení Spolku českých betlémářů. V knize rekordů Vltavský rybí betlém je zapsán do České knihy rekordů, není divu, váží tři tuny a je v něm na dvacet postav. Na výstavě najdete i tradiční papírové betlémy z konce 19. a počátku 20. století. Inspirovat se lze betlémem z kukuřičného šustí, který ukazuje řemeslníky na Karlově mostě, je tu i ptačí betlém nebo betlém z Hostinného z přelomu 18 a 19. století. Celkem se na výstavě podílí na 80 betlémářů. Je tu i voňavý betlém, africký betlém a slámový betlém z pomezí Slovenska a Polska. Výstava potrvá do 6. února 2012. Až do Hromnic také na návštěvníky výstavy čeká…
    více
  • Noční jezdec Jan Hísek se zastavil v Rudolfinu

    Malá galerie Rudolfinum jako by se ponořila do sna. Díla z posledních sedmi let své tvorby zde totiž až do 26. února vystavuje český výtvarník Jan Hísek, který se celý život nechává inspirovat surrealisty, jakými byli například Jindřich Štýrský a Toyen. Zhlédnutím výstavy pojmenované Noční jezdec proniká návštěvník až do Hískova nitra, do světa snů a bezprostřední fantazie. Šperk ve zmenšené galerii Přestože je kurátorem výstavy ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma, výběr děl a koncept celé instalace si vytvořil Jan Hísek do nejmenšího detailu sám. Dokonce si pro lepší představu o kompozici celé výstavy připravil model malé galerie v poměru 1:100, na němž byly dokonce v barvách umístěny zmenšeniny všech obrazů. „Nakonec jsme přemístili jediný obraz a ještě jeden jsme pověsili asi o centimetr výše. To je vše. Celá výstava je podle mého názoru jako precizně vypracovaný šperk,“ prozradil o vzniku výstavy Petr…
    více
Na začátek « 1 5 7 8 9 10 11 12 13 17 18 » Na konec