Výstavy

  • Na Staroměstské radnici začala výstava Czech Press Photo 2011

    Celá tři patra Staroměstské radnice hostí výstavu Czech Press Photo 2011, na které jsou každoročně k vidění ty nejlepší novinářské fotografie uplynulého roku. Od 16. listopadu až do 31. ledna si tak mohou milovníci fotografie…
    více
  • Jak se žilo na konci roku před dvěma staletími?

    V Clam-Gallasově paláci je od 15. listopadu do 21. ledna k vidění výstava Pražské rokoko, která nabízí ucelený pohled na život v hlavním městě konce 18. století. Výstavu pořádají Archiv hlavního města Prahy a Muzeum hlavního města Prahy. Výstava Pražské rokoko nás zavede do Prahy přibližně let 1741–1791, do období rozkvětu rokokového stylu, ale zároveň i období rozvíjejícího se osvícenství, racionalismu a nástupu antických reminiscencí v umění. Hraniční data jsou určena nástupem Marie Terezie na trůn a pražskou korunovací Leopolda II. Exponáty z muzeí, galerií a knihoven Základ expozice tvoří předměty každodenního života, nábytek, ošacení, drobné předměty denní potřeby, obrazy, plastiky, grafické listy, knihy a další exponáty ze sbírek a fondů obou pořádajících institucí. Pozoruhodné sbírkové předměty zapůjčily též další paměťové instituce jako Uměleckoprůmyslové muzeum, Národní galerie, Národní…
    více
  • V DOXU se představují nejlepší čeští umělci

    Holešovické Centrum současného umění DOX je až do 15. ledna ve středu pozornosti milovníků současného umění. Nové prostory galerie totiž hostí díla letošních pěti finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého. Na výstavě nazvané prostě Finále 2011 se tak prezentují Dominik Lang, Filip Cenek, Jiří Thýn, Marek Ther a Pavel Sterec. Na poměrně malém prostoru je v novém křídle DOXU k vidění pět samostatných instalací. Od fotograficko-světelné studie Jiřího Thýna přes husí kůži nahánějící hraný dokument Marka Thera až po konceptuální koláž Dominika Langa, který letos reprezentoval Českou a Slovenskou republiku na bienále v Benátkách. Galerie uplácaná z hlíny Langova instalace tvořená z několik palců silných hliněných zdí, které výstavní místnost přetváří na „galerii v galerii“, je jednou velkou koláží jeho připravovaných či nedokončených prací. Vystavené artefakty, sošky, kresby a knihy jsou otevřenými dveřmi do…
    více
  • Výstava dokumentačního střediska v Museu Kampa byla prodloužena

    Díky velkému zájmu veřejnosti byla expozice Archiv svobody na zámku Schwarzenbergu, konaná při příležitosti 25. výročí Československého dokumentačního střediska, prodloužena až do 20. listopadu. Zájemci o historii jedné z nejvýznamnějších exilových institucí druhé poloviny 20. století tak mají možnost zmapovat počátky působení střediska a také zhodnotit úsilí jeho zakladatele, historika Viléma Prečana. Udržel kontinuitu české kultury Československé dokumentační středisko zprvu fungovalo jako projekt jednoho muže. „Cítil jsem se v konfliktu s režimem a chtěl jsem dělat něco, co jsem považoval za důležité: udržet kontinuitu nezávislé české a slovenské kultury,“ vysvětluje svoji motivaci Vilém Prečan, na základě jehož myšlenky bylo v roce 1986 za pomoci skupiny osobností, mimo jiné Karla Schwarzenberga, Pavla Tigrida či Ivana Medka, v Hannoveru založeno Dokumentační středisko. Zprvu tato instituce fungovala jako archiv…
    více
  • Palác Kinských představuje dílo Miloše Jiránka

    V Konírně Paláce Kinských byla zahájena výstava Polemiky Miloše Jiránka, která představuje rozsáhlou tvorbu tohoto všestranného umělce. Až do 29. ledna si tak mohou zájemci prohlédnout tvorbu jedné z vůdčích osobností generace zakladatelů moderního umění u nás. Mistr olejů, akvarelů i kreseb Expozici připravila kurátorka Kateřina Kuthanová Bednářová, která pro ni vybrala okolo dvaceti děl z nepřeberného množství Jiránkových maleb, akvarelů, kreseb a dřevorytů, jež se ve Sbírce grafik a kreseb NG nacházejí. „Chceme připomenout tuto výraznou osobnost přelomu 19. a 20. století, která se tak významně zapsala do vývoje českého moderního umění,“ vysvětlila důvod vzniku výstavy její kurátorka. K nejpůsobivějším obrazům výstavy patří cyklus bílých studií, na nichž Jiránek zachytil období svého největšího štěstí, kdy často maloval svoji ženu Antonii. Dalším významným cyklem v Konírně Paláce Kinských jsou…
    více
  • Veselí kostlivci čekají v muzeu

    Náprstkovo muzeum uspořádalo výstavu, kde je možné srovnat lidové zvyky Čech a Mexika. Od Dušiček přes Mikuláše, Lucky, Barborky, Vánoce až po Tři krále a masopust, či karneval. Dárky na Tři krále Na rozdíl od Čech dostávají mexické děti dárky až na Tři krále, ale jak se svět globalizuje, jsou obdarovávány i na Štědrý den, a dokonce k nim chodí i Santa Claus. Také Betlémy, které si Mexičané vystavují, jsou poněkud jiné než ty české. Dušičky po mexicku Zvláštní formu má v Mexiku svátek zemřelých, který vrcholí stejně jako u nás 2. listopadu. V Mexiku je velkou celospolečenskou událostí s podtextem veselé oslavy života. Byl zařazen i mezi památky nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Propojuje křesťanskou víru s předhispánskými prvky a obyčeji etnického náboženství. Hodují na hřbitově Mexičané věří, že duše zemřelých přicházejí na zem, aby navštívily své příbuzné. Ti jim na hroby pokládají…
    více
  • Filmové kostýmy živě na Barrandově

    Fundus Barrandov Studia se i na podzim otevírá veřejnosti. Od listopadu bude každá první sobota v měsíci patřit kostýmům ze stovek nejznámějších českých filmů a pohádek. Každý měsíc budete mít navíc jedinečnou příležitost prohlédnout si kromě stálé expozice Fundusu i výjimečně vystavované kostýmy. V sobotu 5. listopadu odstartuje cyklus pravidelných měsíčních komentovaných prohlídek, které malým i velkým návštěvníkům odhalí tajemství originálních kostýmů z pohádek jako Byl jednou jeden král, Princ a Večernice nebo Šíleně smutná princezna. Aktuálně uvidíte také kostýmy ze snímku Alois Nebel anebo z kultovní Dívky na koštěti. Vystavená bude i početná kolekce dochovaných originálů ze seriálu Cirkus Humberto. Ve spolupráci s firmou Fotolab je nově připravena také fotokostymérna. Rodiče s dětmi mohou zvolit dětský prohlídkový okruh plný her, s programem zaměřeným na pohádky. Začátky prohlídek (v…
    více
  • Zbraně najdete v Prašné bráně

    V Praze se točil nejeden filmový trhák. Zbraně, kterými filmoví zbrojíři vyzbrojili protagonisty těchto filmů, jsou k vidění v Prašné bráně. V Prašné bráně, která nabízí výjimečný pohled na město, je nyní vystaveno na dvě stovky všech možných zbraní. Zbraně v dějinách Součástí nynější expozice je přehlídka zbraní, které se užívaly v průběhu století jak v Evropě tak Asii. Najdou se tu i barokní kanony či pevnostní puška a samozřejmě bodné a sečné zbraně od dob Keltů až po filmovou současnost, palcáty a různé bijáky. Praha ve filmu Kdo se díval na Van Helsinga či Letopisy Narnie, ví dobře, že se v Praze točily a že filmové společnosti využívají kvalitních služeb pražských filmových společností, od lokačních přes produkce až po speciální efekty. A malou část tohoto umu představuje právě Prašná brána, kde najdete historické rekvizity a zbroj z filmů Blade II, Doom 3, Hellboy, Van Helsing , Jana z…
    více
  • Joža Uprka – Evropan slováckého venkova 1861-1940

    23.9.2011 - 22.1.2012 Kurátoři: Helena Musilová, Tomáš Vlček Nejčastějším přívlastkem soudobé společnosti je globalizovaná, což v sobě nese určitou známku ztráty vlastní jedinečnosti v široce se rozpínajícím světě. Občasný návrat či pohled k osobní či národní identitě je jakýmsi smysluplným a nenásilným potvrzením tradic a východisek, které umožňují v měnícímse světě dodat sebedůvěru a jistotu. Výstava moravského malíře a grafika Joži Uprky, koncipovaná pro prostor Valdštejnské jízdárny Senátu České republiky, je toho ideálním příkladem - i on ve své tvorbě spojoval modernost a tradici, evropskou zkušenost a místní zvyklosti, „vysokou„ a „nízkou„ kulturu. V tom je bytostně aktuální a na jeho tvorbě je tak možné dokládat celou řadu otázek spjatých s naší moderní společností - od sociokulturních až po ty vysoce estetické. Velký význam má tak vidět jeho tvorbu v souvislostech převratného vývoje…
    více
  • Toyen a další originály uměleckých děl putují po věznicích v rámci projektu Věznice: místo pro umění

    Netradiční umělecké turné po Čechách začalo v pražských věznicích na Pankráci a v Ruzyni, které navštívili autoři projektu Věznice: místo pro umění Ondřej Horák a Martina Reková spolu se zástupci Moravské galerie v Brně a kurátory Markétou Vinglerovou nebo Ondřejem Chrobákem. První část projektu, který probíhá pod záštitou ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a ve spolupráci s Vězeňskou službou České republiky, tak končí. V rámci tříměsíční korespondenční hry získávalo třicet pět odsouzených informace o předních českých umělcích 20. století, nyní jim autoři projektu představují originály sedmi děl například od Toyen nebo od Otty Gutfreunda přímo ve věznicích. Druhá část projektu, v rámci které vybraní odsouzení vytvářejí umělecká díla spolu se současnými umělci, vyvrcholí společnou výstavou odsouzených a umělců v pražské galerii DOX. Projekt se soustředí na propojení dvou vzdálených světů,…
    více
  • Kašpar přiletí do Prahy

    Uprostřed závodiště ve Velké Chuchli přistane v pátek replika letounu ing. Jana Kašpara. Pilot Petr Mára tak zopakuje památný let z Pardubic do Prahy, který se odehrál 13. května 1911. Vše ovšem záleží na počasí, nesmí totiž ani pršet a ani nesmí být vítr vyšší než tři metry za vteřinu. Předpovědi v tomto ohledu nejsou zcela ideální, má se ochladit. Proto bude pilot oblečen do neoprenu a obličej bude mít zřejmě ovázán, protože v letadle není žádná ochrana před větrem. Uvedl to jeden z organizátorů letu Martin Kindernay. Sto let od rekordu Let do Prahy je připomínkou stoletého výročí činu, který byl v tehdejší Evropě i Americe ojedinělý. Dosavadní rekord v dálkovém letu na území Rakouska Uherska byl let z Vídeňského Nového Města do Šoproně, což je necelých 70 kilometrů. Ing. Jan Kašpar uletěl asi 120 kilometrů. Bohatý program oslav Oslavy tohoto rekordního dálkového letu začínají už 12. května, kdy se bude…
    více
  • Škrétova výstava se blíží ke konci

    Výstava Karel Škréta: Doba a dílo, která začala 26. listopadu loňského roku, se chýlí ke konci. Naposledy je možné ji vidět 10. dubna. Chcete-li si však výstavu vychutnat, pak nečekejte na poslední dny. S tím, jak se krátí čas, přibývá i zájemců a i ve všední dny, kdy bývala návštěvnost slabší, je účast hojná. Navíc absolvovat najednou obě části výstavy v Jízdárně Pražského hradu a ve Valdštejnské jízdárně je časově velmi náročné. Ještě bude divadlo Součástí výstavy je a i po jejím skončení bude řada doprovodných programů. Ještě 7. dubna je možné vidět v Salesiánském divadle veselohru Václava Aloise Svobody Navarovského Karel Škréta, malíř v podání amatérského souboru Temus Lamus. Unikátní divadlo, které se hraje v dobových kostýmech z 19. století zapůjčených z Národního muzea. Po skončení výstavy se připravujeje cyklus Procházek Prahou Karla Škréty od kolébky po hrob, kde bude možné vidě a…
    více
Na začátek « 1 5 8 9 10 11 12 13 14 17 18 » Na konec