Výstavy

  • Galerie Tribo nabízí speciální možnost zakoupit díla z benefiční výstavy CHILDHOOD HEROES za smluvní ceny

    Jedinečná příležitost zakoupit si díla z benefiční výstavy Childhood heroes v galerii Tribo v Lidické ulici za smluvní ceny se nabízí v neděli 20. června od 10 do 20 hodin v rámci tetovací soutěže Outsider Tattoo Convention, kdy se…
    více
  • VLADIMÍR NETOLIČKA - Linie a barva

    24. června 2010 v 17 hodin bude v jihlavském Muzeu Vysočiny zahájena výstava akademického malíře a grafika Vladimíra Netoličky. Úvodní slovo přednese na vernisáži PhDr. Ivan Žlůva. Netolička studoval na přelomu 70. a 80. let 20. století na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u prof. E. Weidlicha. Samostatně vystavoval např. v Třebíči, Přibyslavicích, Brně, Moravských Budějovicích, Havlíčkově Brodě, Moravském Krumlově i Praze. Jeho tvorba byla prezentována také na dvanácti kolektivních výstavách, mj. v Sofii, Moskvě, St. Pöltenu, Lublani, Budapešti, Lillienfeldu, Brně a Praze. Významné realizace autora lze spatřit v Třebíči a Moravských Budějovicích. Netolička se sám považuje spíše za sochaře (reliéfy - lamináty, keramika), je však především školeným grafikem, grafika v jeho tvorbě převládá (kombinovaná technika, litografie – ruční, barevná, černobílá, litografická rytina, tisk…
    více
  • Neznámý svět drobných savců

    Všech 59 druhů drobných savců - hmyzožravců, hlodavců a netopýrů žijících na území ČR, představí výstava Neznámý svět drobných savců. Jednotlivé druhy a jejich biotopy jsou přiblíženy prostřednictvím fotografií předního českého zoologa RNDr. Miloše Anděry, CSc. z pražského Národního muzea. Výstava je doplněna o exponáty hmyzožravců a hlodavců ze sbírek několika českých muzeí. Návštěvníci se na velkých fotografiích budou moci přesvědčit, že "myši" či "tajemní netopýři" jsou ve skutečnosti sympatická zvířata, která neznáme jen proto, že skrytým způsobem života unikají naší pozornosti. Putovní výstava vznikla ve spolupráci Blatského muzea v Soběslavi a Muzea Cheb. Pro školy jsou k dispozici výukové pracovní listy vhodné pro doplnění učiva přírodních věd na 1. a 2.stupni ZŠ, ale i SŠ. Konání výstavy: 14.04. - 30.05. 2010 Vernisáž: 13.04. 2010 v 17:00 Umístění: Muzeum Vysočiny Jihlava čp.…
    více
  • KONSTRUKCE/DEKONSTRUKCE JAZYKA v Entrance Gallery

    DARINA ALSTER (CZ) & MICHAEL MARKERT (DE) KONSTRUKCE/DEKONSTRUKCE JAZYKA Vernisáž: 31. 3. 2010 v 18 hodin / Výstava: 1. 4. – 25. 5. 2010 / Otevřeno: út – ne 12 – 18 hodin V dnešní době slovo nic neznamená. Je zprofanováno tisíci sděleními nevalné hodnoty, která nás všude a neustále obklopují. Právě v dnešní době má smysl dělat výstavu o textu a sdělení jako takovém. Instalace se zabývá obsahem sdělení, jeho mnohavrstevnou možností interpretace. Slovo, znak, foném, montáž a demontáž větných jednotek nesoucích význam, smysl, základ jazyka a nutkání výkladu. Instalace „K/D J“ se skládá ze dvou projekcí a dvou syntetických počítačových hlasů které střídavě vyslovují určitá prohlášení. Oba hlasy původně vycházejí ze stejného textu: speciálně vyvinutý hlasový generátor posílá tento původní text do náhodného generátoru vět, který neustále generuje nové a nové náhodné textové výstupy. Hlasový…
    více
  • „Jihlavsko v boji za svobodu 1939-1945“

    12. 02. – 28. 30. 2010 Muzeum Vysočiny Jihlava čp. 57/58 Kurátoři výstavy: PhDr. Radim Gonda, Ph.D., PhDr. Zdeněk Jaroš, ve spolupráci s Pavlem J. Slavíkem Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Pavlem J. Slavíkem pořádá výstavu k 65. výročí porážky nacismu „Jihlavsko v boji za svobodu 1939-1945“. Jak už název napovídá, výstava mapuje významné události a dění na Jihlavsku v průběhu celé 2. sv. války až do osvobození. Návštěvník se seznámí například s největší destrukční partyzánskou akcí na protektorátní železnici - zničením helenínského mostu či s hrůzami třešťské tragédie v květnu 1945. K vidění bude nejen autentická výzbroj a výstroj obou válčících stran, ale i dobové vojenské motocykly a vojenská vyznamenání. Perlou výstavy, podle kurátorů, bude pamětní kniha Města Jihlavy s podpisy nacistických pohlavárů H. Himmlera, A. Seyss-Inquarta, K. H. Franka aj. Tento unikátní dokument nebyl dosud nikdy…
    více
  • Výstava unikátních sítotiskových plakátů progresivního berlínského grafického studia BONGOUT

    Progresivní sítotiskové studio Bongout z Berlína představí svá díla v Praze. V pátek 15. ledna ve 20 hodin bude v galerii a tetovacím studiu Tribo v Lidické ulici 8 zahájena výstava sítotiskových plakátů berlínského studia Bongout. Veřejnosti bude přístupná do 27. února. Výstava, kterou pořádá galerie a tetovací studio Tribo ve spolupráci s pražskou galerií Hygienická stanice, tak českému publiku představí jedinečnou kolekci autorských designových plakátů, které Bongout vytvořili pro koncerty hudebních kapel, jako například Sonic Youth, The Jesus Lizard, Nick Cave & The Bad Seeds, Slayer, Slipknot či Urlaub in Polen. Bongout patří v oblasti sítotisku mezi lídry evropské scény. Prosluli také svými limitovanými edicemi ručně tištěných knih, tzv. art books, a své know-how letos mimo jiné představili na prestižním knižním veletrhu New York Art Bookfair, kde vedli workshop o sítotisku a vedení galerie. Jejich „art books“ jsou…
    více
  • Do Galerie Vysočiny každou neděli zdarma

    Počínaje 27. prosincem 2009 jsou sbírky Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě (OGV) o nedělích přístupné zdarma. Tato novinka platí pro expozice v domech Komenského 10 i Masarykovo náměstí 24 v Jihlavě. Galerie tak do svého standardu zařazuje službu, která je ve světových muzeích a galeriích často běžná. "Tyto instituce pak nabízejí příjemné bezstresové prostředí mimo nákupní střediska, přesto v centru dění," argumentuje vedení jihlavské galerie, která tak chce podtrhnout i důležitost svého jedinečného postavení v rámci kultury regionu nabídkou kvalitního využití volného času i o víkendech. V Česku systém volného vstupu o nedělích uplatňuje už delší dobu např. Galerie výtvarného umění v Ostravě nebo Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou. "Rozhodně přitom o nic nepřicházejí. Ani v rozpočtu naší galerie není částka vybraná ze vstupného pro provoz zásadní," říká ředitel OGV Jihlava Aleš Seifert, který…
    více
  • Unikátní pohyblivý a osvětlený betlém bude k vidění v Domě sv. Antonína

    Unikátní pohyblivý betlém z roku 1935 bude od pátku 25. prosince do středy 6. Ledna již tradičně k vidění v Domě sv. Antonína. Tento pohyblivý a osvětlený betlém byl téměř padesát let v Hradišti u Znojma, kam se na něj chodívaly ročně dívat stovky lidí. Od loňského roku je ve správě Domu sv. Antonína v Moravských Budějovicích. „Betlém zhotovil brněnský kotlář Alois Vajer. Tento betlém je v pořadí čtvrtý jeho výroby. První vyrobil pro klášter Milosrdných sester v Brně, ale za druhé světové války byl při bombardování zničen. O dalších betlémech nemáme přesné zprávy, až o tomto čtvrtém, který se dochoval,“ přibližuje historii ředitel Domova Ladislav Chloupek a dodává, že zájemci se na tento jedinečný betlém mohou přijít podívat každý den od 25. prosince vždy mezi desátou a dvanáctou a odpoledne od dvou hodin do půl páté. V betlémě najdeme osm skupinek, v nichž je celkem padesát dva osob a čtyřicet šest…
    více
  • Expozice o zaniklém průmyslu a řemeslech v Třešti

    Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka v Třešti, Vás srdečně zve na novou expozici a zaniklém průmyslu a řemeslech v Třešti. Datum otevření expozice o zaniklém průmyslu a řemeslech v Třešti je již známo. Výstava bude otevřena pár dní před Vánoci 22. prosince 2009 v Muzeu Vysočiny na pobočce v Třešti. Naši předkové říkávali: Řemeslo má zlaté dno. Práce lidských rukou, za kterou je vidět výsledek, je svým způsobem také umění. Vznikne dílo, které slouží tu déle, tu krátce; vždy je to něco, co můžeme očima vidět a na co si lze sáhnout. A slouží lidem. Počátkem 19. století bylo městečko Třešť silně průmyslovou oblastí. Po rozpadu cechů převážila tovární výroba, která poskytovala lidem práci. Stavěly se fabriky, zakládaly dílny. Vedle cechovních truhlic a tabulek cechovního řádu po zaniklých řemeslech zde můžeme nahlédnout do dobově zařízené kanceláře s honosným pracovním koutem pro fabrikanta. Jako z…
    více
  • Městské kulturní středisko Třebíč připravilo výstavu Dějiny českého národa

    Zajímavá, dosud nevídaná výstava je připravena pro malé i velké návštěvníky ve foyer třebíčského divadla Pasáž. Zatím málo obvyklou je skutečnost, že je zde vtipně a srozumitelně popsána dlouhá historie českého národa - od pravěku, až po dobu nedávnou a současnou, tedy socialisticky budovatelskou až kapitalistickou. Je zde řada informací k jednotlivým historickým obdobím, buď prostřednictvím komikových textíků, nebo obrázků. Vše s nadsázkou, humorem a ironií. Unikát výstavy spočívá v tom, že středem předsálí je rozložena, coby harmonikové leporelo, které nataženo, dalo by dohromady délku 70 metrů. Skládá se totiž ze 44 obrazů, resp. 22 dvojitých obrazů, kde každý jeden panel je široký 1,5 a vysoký 2 metry. Člověk se tak, mírně fascinován rozměry, nejen pobaví, ale také poučí. A to není vše. Pro zájemce je připravena stejnojmenná publikace ve formátu A4, rovněž poskládaná jako leporelo. Prostě vše, co je…
    více
  • ALEKSANDRA VAJD & HYNEK ALT / DÁL NIC NENÍ / NOTHING FOLLOWS

    V dnešní době jsme odvykli (přinejmenším v galeriích a teoretických statích) vnímat technické obrazy jako transparentní okna do světa či jeho nezkreslená zrcadlení. Kritika mimetického principu je však mnohem staršího data; počíná se Platónovou Ústavou, v níž hovoří Sókratés o způsobu vytváření obrazů, který „je prováděn různě a rychle, nejrychleji snad, vezmeš-li, prosím, zrcadlo a budeš je nosit všude s sebou: tak hned vytvoříš slunce a vše, co je na nebi, hned zase zemi, hned potom sebe a ostatní žijící tvory, zařízení, rostliny, zkrátka naprosto všechno...“ Metafora zrcadlového odrazu tu slouží primárně k vyvození ne právě lichotivých závěrů o povaze umění a zobrazování vůbec – je totiž vždy něčím nedokonalým a nedostatečným. Situace se mnoho nezmění, ani je-li takové zrcadlo nadáno pamětí. Je totiž médiem, něčím, co činí věci viditelnými, slyšitelnými, čitelnými a vnímatelnými, co však…
    více
  • Rozmanitost přírody v hledáčku fotoaparátů

    Už 8. prosince 2009 se veřejnosti otevře jedinečná výstava fotografií na téma rozmanitosti organismů žijících na této planetě s názvem Biodiverzita. Za odborným termínem se skrývá prezentace dvou desítek velkoplošných impozantních barevných fotografií přírody z různých koutů světa od známých francouzských fotografů jako jsou Yann Arthus-Bertrand, Cyril Ruoso či Xavier Desmier. Výstavu připravil Krajský úřad kraje Vysočina, velvyslanectví Francouzské republiky a Muzeem Vysočina Jihlava. „Výstava je svým zaměřením určena převážně pro žáky základních a středních škol, ale svou hravostí a poetikou neurazí ani náročnější návštěvníky či znalce velkoformátové fotografie. „Cílem dvojjazyčně koncipované výstavy je nejen podpořit výuku francouzského jazyka na školách, ale zejména představit prostřednictvím fotografie krásu a různorodost přírody a přiblížit lidem nutnost její ochrany. Výstava bude zahájena…
    více